Serebral palsililerde aquaterapinin ince–kaba motor becerilerine ve yaşam kalitelerine etkisi
The effect of aquatherapy on fine – gross motor function and quality of life in indivuduals with cerebral palsy
  1. Tez No: 433370
  2. Yazar: MUHAMMET EYÜP UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENŞURE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yöntem: Araştırmada Kocaeli Üniversitesi İzmit Rehabilitasyon Merkezi' nde tedavi gören yaş ortalamaları 7.5±2.98 olan 8 kız, 7 erkek olmak üzere toplam 15 serebral palsili çocuğa haftada 2 gün, 1 saat olmak üzere 10 haftalık su içi egzersizler (kol bacak çırpma, su topu ile oynama, su içinde değişik kas gruplarına yönelik egzersizler) yaptırılmıştır. Egzersize katılan çocukların; egzersiz programı başlangıç ve bitiminde fizik tedavi uzmanı eşliğinde ince-kaba motor beceri seviye (JTHFT ve GMFM-66) testleri Kocaeli Üniversitesi İzmit Rehabilitasyon Merkezi' nde ve ailelere de yaşam kalitesi (PEDSQL) anketi uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde; ince - kaba motor testleri ve yaşam kalitesi ön test son test karşılaştırmasında aritmetik ortalama ve standart sapa ile iki ölçüm arasındaki farkın belirlenmesinde Wilcoxon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study is to determine the effect of aquatherapy on fine - gross motor functions and quality of life in individuals with cerebral palsy. Method: In this research 2 days in a week and 1 hour per session in total 10 weeks aquatic exercises have been applied to 8 female, 7 male children with cerebral palsy whose avarage ages are 7.5±2.98 and who are being treated in Kocaeli University Izmit Rehabilitation Center. Fine-gross motor function tests (JTHFT and GMFM-66) of the participant children has been checked before the exercise program and after the exercise program with the help of the physiotherapist and quality of life measurement (PEDSQL) survey has been applied to the families. In the analysis of the datas; comparison of pre tests and post tests results of the fine-gross motor tests and quality of life survey, arithmetic mean and standart deviation and Wilcoxon test has been used to identificate the differences of pre and post measurements.