Turizmin çeşitlendirilmesi süreci kapsamında gençlik turizmi -Türkiye'ye yönelik makro bir model yaklaşımı-
Youth tourism in the process of diversification of tourism -A macro model for Turkey-
- Tez No: 43350
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
11 ÖZET Gençlik turizmi tüm dünyada günden güne gelişen ve önem kazanan bir turizm biçimidir. Bu nedenle, tüm ülkeler gençlerin turizm etkinliklerine katılabilmeleri için gerekli ortamı en iyi şekilde oluşturmayı hedeflemektedirler. Gençlik turizmi dünya genelinde sürekli bir gelişme kaydederken, ülkemizde bu konuda pek çok sorun bulunmaktadır. Bu problemlerin bir kısmı göz ardı edilmekte, bir kısmım gidermek için yapılan çalışmalar da oldukça yetersiz düzeyde kalmaktadır. Oysa, gençlik turizmi ülkemiz toizminin çeşitlendirilmesine yardımcı olacağı gibi, turizm gelMerimizin artmasına ve gençlerimizin yetişmesine de büyük katkı sağlayacaktır. Bu çalışma, gençlik turizminin kavramsal yapışma ışık tutup, bu alanda, Dünya' daki ve ülkemizdeki mevcut kurumsal yapıyı ve işleyişi ortaya koyarak Türkiye'nin bu konudaki sorunlarım saptamayı ve bunları gidermek için neler yapılması gerektiğini tartışmayı, sonuçta elde edilen bulgulardan hareketle önerileri makro bir model yaklaşımı çerçevesinde sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
XXX SUMMARY Youth tourism is a type of tourism which has proved to be significant as well as widespread. That is why, most of the countries aim at improving the facilities and creating the best environment to encourage the young people to involve in tourism activities. Unlike the other countries in which youth tourism is developing, Turkey still faces some problems in this area. Some of these problems are not even taken into consideration and the rest of these remains the same due to inadequate work. If these problems are solved, youth tourism will help increase the tourism income and youth education as well as diversification of tourism in Turkey. These attempts aim at highlighting the concepts in this area, by determining the problems through the analysis of institutional structure of youth tourism, its function in Turkey and in the world, discussing the solutions about these problems, and finally presenting a macro model with the help of this data.