Ergenlerin anksiyete, sosyal destek ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The investigation of relationship between anxiety, social support and psychological resilience of adolescents
  1. Tez No: 433837
  2. Yazar: BEYZA BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada ortaöğretim öğrencilerinin anksiyete, sosyal destek ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kesit alma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 öğretim yılında Gaziantep iline bağlı Nizip ilçesinin 9., 10., 11. ve 12. sınıflara devam eden 480 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Ankisiyete Ölçeği, Sosyal İlişki Unsurları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler üzerinde Bağımsız Örneklem t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analizlerin yapılması için SPSS 22.00 programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre psikolojik sağlamlıkla anksiyete arasında, negatif yönde, orta düzeyde ve anlamlı ilişkinin olduğu ortaya çıkmaktadır. Psikolojik sağlamlık ile aile ve arkadaş desteği arasında pozitif yönde, düşük ve anlamlı ilişkilerin olduğu gözlenmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, erkeklerin psikolojik sağlamlık düzeyleri kızlardan, derslerinde başarılı olan ergenlerin psikolojik sağlamlık düzeyleri derslerinde orta düzeyde başarılı olanlardan anlamlı bir şekilde fazla olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın diğer bir sonucunda imam hatip liselerinde öğrenim gören öğrencilerin psikolojik sağlamlığı, meslek lisesi ve sosyal bilimler lisesindeki öğrencilerden anlamlı bir şekilde daha fazla olduğu görülmüştür. Sınıf düzeyine göre ergenlerin psikolojik sağlamlık durumları arasında anlamlı bir farkın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada aile ve arkadaş desteğinin anksiyete ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolünün olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study examine the relationship between the anxiety, social support and psychological resilience secondary school students. This model is used to take cross-sectional study. The participants of the study consisted of 480 people, continuing to grade 9., 10, 11. and 12. students depends on Nizip of Gaziantep, in 2015-2016 academic year. In this study, he following research instruments were used: Demographic from, Short Resilience Scale, Anxiety Scale, Social Affairs Scale Components. The data analysis was made through Independent Samples T-Test, One Way ANOVA, Pearson Correlation, Hierarchical Regression Analysis. Make the analysis using was used SPSS 22:00 program was used. The results indicated that there was a negative correlation between anxiety and psychological resilience. According to the survey, psychological resilience the girls level of men, level of psychological resilience adolescents successful of course were significantly found than adolescents with moderate success of course. Another result of the study, a significant difference was obtained between psychological resilience and type of school. It was found that students studying in Imam Hatip High School display more psychological resilience levels than Vocational Education and Social Sciences High School students. According o the results, no significant difference was obsered for psychological resilience regarding grade levels. Finally, it was concluded that there was a partial mediator role support of family and friends on the relationship between anxiety and psychological resilience.