Relationship between discourse and discrimination: An assessment of prominent public figures in the public discourse in Germany regarding hijab wearing women in Germany
Söylem ve ayrımcılık arasindaki ilişik: Almanya'da türban giyen kadınlara ilişkin kamusal söylemde Almanya'da kamuya mal olmuş seçkin kişilerin bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 434289
  2. Yazar: LİLYA HAZAL AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAMBUR, DOÇ. DR. HAVVA KÖK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Barış Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Barış ve Çatışma Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu yüksek lisans tezi Almanya'daki Müslüman kadınları tartışarak kamusal söylem ve Müslüman kadınlara karşı ayrımcılık arasındaki ilişkiyi ortaya koyacaktır. Alman kamusal söylem Müslüman kadınları genellikle baskı altında, kısıtlı, fakat ayrıca tehlikeli olarak tanımlamaktadır. Bu ifadeler defalarca tekrarlanmakta, geniş anlamda yayılmakta ve bunun sonucunda da Almanya'nın nüfusunun çoğunluğu tarafından“hakikat”olarak Kabul edilmektedir. Kamusal söylem insanların düşüncelerini ve eylemlerini etkilemesiyle Almanya'da Müslüman kadınlara karşı uygulanan ayrımcılığa iştirak etmektedir. Bu ayrımcılık doğrudan şiddet ve yapısal dezavantaj formlarını almaktadır. Türbanlı kadınlar, özellikle iş piyasasında yetersiz şekilde temsil edilmektedir. Söz konusu söylem Müslüman kadınların Alman toplumunda katlanmak zorunda kaldığı baskıları göz ardı ederek, sıkıntı çektikleri iddia edilen İslam'ın ve ataerkilliğin baskılarına odaklanır. Müslüman kadınların istihdam erişiminin engellenmesiyle, bağımsızlıkları ihmal edilmektedir. Bu durum Müslüman kadınların ailelerindeki erkeklere giderek daha fazla bağımlı olmaları sonucunu doğurmaktadır. Bunlara karşılık olarak, bu durum pratik anlamda pekiştirilen söylemin bir görünümü olarak kerameti kendinden menkul bir kehanete yol açmaktadır. Bu tez Müslüman kadınların sıkıntısını yaşadığı ayrımcılığı ve kamusal söylemde çizilen Müslüman kadın resmini açıklayacaktır. Tez, özellikle Alice Schwarzer, Necla Kelek ve Thilo Sarrazin'in kamusal söylemi nasıl etkilediklerine odaklanmıştır. Kamusal söylem, Teun A. van Dijk'in Eleştirel Söylem Analizine, Foucault'un bilgi, hakikat, iktidar (power) teorilerine ve Edward Said'in Oryantalizm kavramına dayanılarak analiz edilmiştir. Söylem ve ayrımcılık arasındaki ilişki bu teoriler yardımıyla ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This Master's thesis shall illustrate the relationship between the public discourse discussing Muslim women and the discrimination against Muslim women in Germany. The German public discourse describes Muslim women predominantly as oppressed, agency-lacking but also as dangerous. These statements are repeated over and over again and are widely circulated, finally being accepted as“truth”by the majority population in Germany. With discourses influencing people's minds and actions, the public discourse is complicit in the discrimination against Muslim women in Germany. The discrimination is taking the form of direct violence and structural disadvantage. Especially in the job-market, hijab-wearing Muslim women are underrepresented. The discourse focuses on the oppression from Islam and patriarchy that Muslim women allegedly suffer from, leaving out of sight the oppression that Muslim women have to endure in German society. With being denied access to employment, Muslim women are denied independency – resulting in Muslim women being increasingly dependent on the men of their families. This in turn leads to a self-fulfilling prophecy as the picture of the discourse is reinforced in practice. This thesis illustrates the discrimination that Muslim women suffer from and the picture that is drawn of Muslim women in the public discourse. It is especially focused on how Alice Schwarzer, Necla Kelek and Thilo Sarrazin are influencing the discourse. The public discourse is analyzed based on Critical Discourse Analysis by Teun A. van Dijk, Foucault's theories on knowledge, truth, power and the discourse and Edward Said's Orientalism. With the help of these theories, the relationship between discourse and discrimination has been detected.