Acil serviste hasta ve hasta yakınlarına göre sağlıkta şiddet
Violence in health according to the patients and their relativies in the emergency department
  1. Tez No: 435481
  2. Yazar: GÜNERİ KURUÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN AKÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmamızda acil servisten sağlık hizmeti almış hasta ve hasta yakınlarının bakış tarzı ile sağlıkta şiddetin nedenleri tespit edilmeye çalışılarak,sağlık sisteminin,uygulayıcılarının halkın bakış tarzı ile eleştirilerinide görünür kılabilmek ve gösterebilmek için yapılmış kesitsel bir çalışmadır.Anketler hasta ve hasta yakınlarına verilip doldurmaları rica edilerek bilgileri gizli tutularak gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmayla amacımızsağlıkta şiddetin nedenlerini halkın gözü ile değerlendirerek, bu büyük problemin çözümüne katkı sağlamaktır. Çalışmamıza katılanların %45.2 si kadın %54.8 erkekti.Tartışma yaşayanların %50.6sı erkek,%49.4 kadındır.Tartışma yaşayanların %57,8 20-29 yaş arasıydı.Bunu 30-39 yaş arası takip etti.Tartışma yaşayanların%49.4 evliydi.Meslek durumuna göre tartışma yaşayanların çoğunluğu %31.3 ile serbest meslek,%28.4 işsiz,%25.3 ile memurlar oluşturmaktadır.Tartışma yaşayanların %45.8 i asgari ücretliydi.Diğer çoğunluğu ise 1000-2000 tl arası geliri olanlar %27.7 ile oluşturdu. Eğitim düzeyine göre inceleme yaptığımızda tartışma yaşayanların çoğunluğunu üniversite ve yüksek lisans mezunları oluşturdu (%65.1). Sağlıkta şiddetin nedenlerini sorduğumuzda ankete cevap verenlerin çoğunluğu (%60.3) personelin kaba davranmasını neden olarak gösterdi.Bekleme%74,1 ile en sık işaretlenmiş neden olarak gösterildi. Hasta ve yakınlarının sabırsız ve stresli olması %55,3 tedavi memnuniyetsizliği %33, muayenede ihmal %30,2,sağlık çalışanlarının hastalara yeterli ilgi göstermemesi %28,9,muayene önceliğinde adaletsizlik%25,4 olarak değerlendirilmiştir.Sağlık çalışanlarının hastadan çok prosedürle uğraşması %24,9 olarak değerlendirilmiştir.Konsultan hekimin geç gelmesi %24,4'tür.Yardımcı personel yetersizliği %24.4,kötü haber alma%23,6,sağlık kurumunun yetersizliği %19,5. Aciliyeti olmayan taleplerin sağlık çalışanları tarafından reddi %14,5 olarak değerlendirilmiştir. Şiddetin artmasıyla ilgili görüşler alındığında hoşgörü eksikliği %53,8 olarak değerlendirilmiştir. Sağlık politikaları %52,toplumda eğitim ve kültürel sorunlar %43,2,görevini kötüye kullanan sağlık çalışanları %40,4 olarak değerlendirilmiştir. Siyasetçilerin popülist açıklaması %37,8 toplumun hasta haklarını yeterince bilmemesi %37,8 hekim ve sağlık çalışanlarının itibarını zedeleyen yayınlar %36,3 olarak değerlendirilmiştir. Ekonomik sorunlar %34,8 toplumsal beklentilerin artması%33,5,otorite ve hukuk boşluğu %29,7 olarak değerlendirilirken, toplumda inanç ve değerlerde aşınma%20,8 olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, wetriedtodeterminethereasons of violence in helathcaresystembypatientsandtheircompanıons. Weconductedthiscrosssectionalstudy in ordertoanalyzethecritics of public on healthcaresystemandhealthcarestaff. Weaskedtopatientsandtheırcompanıonstofillquestıonnaire. Wekepttheirinformationsanonymous. Theaim of thısstudy is evaluatethereasons of violence in healthcaresystemandsolvethis problem. %45,2 of participantsourstudywerewomenwhile %54.8 of themwere men. %50.6 of theoneswhoinvolved on argumentwere men while %49,4 of themwerewomen. %57,8 of themwere in theagebetween 20-29 yearsold. It is followedbytherange 30-39 yearsold. %49,4 of themweremarried. Themajority of theoneswhoinvolved in an argumentwere self employees (%31,3) Unemployess (%28,4) andcivilseruants(%25,3) %45,8 of themwereearning minimum wage.Thesecondmajorityweretheoneswhoearns 1000-2000 tlwith rate of %27,7. Theresult of ourresearch on educational background foundthemajority of theoneswhoinvolved in an argumentweregraduatedand post graduated. (%65.1) Themajority of participients (%60,3) gave ' therudebehavior of healthcarestaff as a reason'. Themostcommonreasonswaswaiting (%74,1). Otherreasonswereimpatienceand stres of patientsandtheircompanions. (%55,3) dissatisfyingtreatment (%33) neglect of examine (%30,2), paying not enoughattentiontopatient (%28,9) andunfairexaminepriority (%25,4) payingmoreattentiontoproceduresthentopatientswasthe %24,9 of thereasons. Latearrived of consultantphysicianswas %24,4 of reasons %24,4 of thereasonswasinsufficientstaff %23,6 , feelingbadnews %19,5 wasinadequacy of medicalcenter. Refusingnonemergencycasesbyhealthcarestaffwas %14,5 of thereasons. Insufficienttoleration is the %53,8 of thereason on increasingviolence. Healthpolictes (%52) educationalandculturedproblems (%43,2). Abuse of healthcarestaff (%40,4) dedaration of politics (%37,8) insufficientknowledge of patientrights (%37,8) Publications whichdamageshealthcarestaffreputations (%36,3) economicalproblems (%34,8) increasedexpectations (%33,5) authoritygap (29,7) andloss of faithandvalues (%20,8) areotherreasons.