Kronik hepatit B'ye bağlı karaciğer nakli olan hastalarda entekavir tedavisine yanıtın değerlendirilmesi
The determinating efficacy of entecavir in liver transplantation patients with chronic hepatitis B.
- Tez No: 435606
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Çalışmamızda kronik hepatit B ' ye bağlı karaciğer nakli olan hastalarda antiviral tedavi olarak entekavir kullanımını ve ilaç etkinliğini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza entekavir kullanan karaciğer nakli olmuş 43 kronik hepatit B hastasını dahil ettik. Hastaların nakil öncesi ve sonrası 3. ay, 6. ay, 12. ay ve 24. aydaki Hepatit B Virüs Deoksiribonükleikasit (HBV DNA), alanin aminotransaminaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alfa feto protein (AFP), white blood cell (WBC) ve platelet (PLT) düzeylerini retrospektif olarak karşılaştırdık. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS for windows 13.0 istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Entekavir alan karaciğer nakli olan hastaların preoperatif ve postoperatif 3. ay, 6. ay, 12. ay ve 24. ay HBV DNA, ALT, AST, AFP, WBC ve PLT düzeyleri karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p < 0.05). Kronik hepatit B nedeni ile karaciğer nakli olan ve entekavir ile eşzamanlı Hepatit B Immunglobulini tedavisi alan hastalarda tedavi etkili olup entecavir direnci araştırılmasını gerektirecek reenfeksiyon saptanmamıştır. Sonuç: Entekavir ve Hepatit B Immunglobulini tedavi birlikteliği kronik hepatit B ye bağlı karaciğer nakli olan hastalarda viral supresyon sağlamaktadır. Ancak ilaç etkinliğinin, yan etkilerinin, viral supresyonun karşılaştırılması ve direnç gelişiminin araştırılması için daha geniş serilere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine efficacy of entecavir in liver transplantation patients with chronic hepatitis B. Material and method: Preoperatif and postoperatif 3., 6., 12 and 24. months hepatitis B virus deoksiribonucleic acid , alanine transaminase and aspartate transaminase , white blood cell , platelet , alfa feto proteine levels of 43 patients with liver transplantation due to chronic hepatitis B using entecavir was compared, retrospectively.