Farklı kemik tiplerinde farklı restorasyon tipine göre implantlar üzerine gelen yüklerin sonlu elemanlar analizi ile incelenmesi
Finite element analysis for assesment of loadings on implants according to different bone and restoration type
- Tez No: 435609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE KOÇAK BÜYÜKDERE
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Farklı Kemik Tiplerinde Farklı Restorasyon Tipine Göre İmplantlar Üzerine Gelen Yüklerin Sonlu Elemanlar Analizi İle İncelenmesi Bu çalışmanın amacı, farklı kemik özellikleri gösteren üst çenede implant tedavi seçeneklerinin oluşan stresler yönünden değerlendirilmesidir. Günümüz diş hekimliğinde, implantlar hastaya konfor ve estetik sağlamaları ile popüler bir hale gelmiştir. Bununla beraber, klinisyenler üst çene arka bölgede görülen kemik kaybından dolayı zorlayıcı problemlerle karşılaşabilmektedirler. Sinus lift ve kemik grefti gibi ileri cerrahi uygulamalar kemik yüksekliğini arttırmak için tercih edilmesine rağmen, kısa implantlar veya uzun açılı implantlar cerrahi işlemlerden dolayı oluşabilecek komplikasyonlardan kaçınmak için iyi bir seçenek olabilirler. Üç Boyutlu sonlu elemanlar analizi için sağ dişsiz üst çene arka bölgeyi D3 tip kemik ve D4 tip kemik varlığında gösteren modeller hazırlandı. Uzun ve açılı implantlar 1.küçük azı ve 2.büyük azı dişlerin yerine, kısa implantlar ise dik olarak 2.küçük azı ve 1.büyük azı yerine yerleştirildi. Zirkon destekli feldspatik porselen ve monolitik zirkon materyallerinden implant üstü protezler hazırlandı. Restorasyonlar tek kronlar ve birleşik kronlar olarak her materyal için hazırlandı. Stres analizi 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile dik ve oblik kuvvetler için gerçekleştirildir. Toplam olarak, görülme ihtimali olan 16 farklı klinik senaryo değerlendirildi. Kemik doku, monolitik zirkon ve feldspatik porselen için asal stres değerleri incelendi. Eşdeğer stres değerleri, kemik doku ve implantlar için analiz edildi. Ayrıca, tüm sistemdeki riskli bölgeleri tahmin etmek için güvenlik faktörü tanımlandı. Çalışmanın bulguları değerlendirildiğinde, zayıf kemik kalitesi varlığında monolitik zirkon restorasyonlar planlandığında, birleşik kronlar tek kronlardan daha iyi kemik değerleri sağlamaları ile ideal seçenek olabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is that stres analysis of implant treatment options for maxilla which can have different bone properties. In contemporary dentistry, implants are popular trend can improve patient comfort and esthetic. However, clinicians can face challenging problems with implant practices because of atrophic posterior maxilla. Altough advanced surgical techniques like sinus lifting and bone grafting can be prefered for increasing bone height, short implants and long tilted implants can be good for preventing complications owing to surgical procedures. 3D finite element right edentulous posterior maxilla models prepared with D3 type or D4 type bone characteristics. Long tilted implants situated for missing 1.premolar and 2.molar and short implants replaced vertically for missing 2.premolar and 1.premolar. Zirconia framework with feldspathic porcelain and monolithic zirconia prefered for implant supported restorations. Restorations are designed single crowns and connected crowns for each material selections. The stresses analysed for vertical and oblique forces by 3D finite element method. Totaly 16 different probable clinical scenarios were evaluated. Maximum principle and minimum principle stres for bone tissue, monolithic zirconia and feldspathic porcelain analysed. Von misses stres values assignment for bone tissues and implants were done. Additionally, minimum safety factors were defined for complete systems to estimate critic regions. Considering to the results of this study , monolithic zirconia restorations planning on poor quality bone situation , connected crowns can be ideal choice providing better bone values than obtained findings of single crowns analysis.