Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi doğal mera vejetasyonunun botanik kompozisyonu ve verim potansiyelleri.
Botanical composition and yield potential investigation of the natural rangeland in lülebürgaz (Kırklareli/Turkey)
  1. Tez No: 436445
  2. Yazar: GÜLSÜM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma 2014 - 2015 yılları arasında Lüleburgaz ilçesinde korunan meranın botanik kompozisyonunu tespit etmek, familyaların ağırlık esasına göre verime katılma oranlarını saptamak ve yıllar arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Ağırlık esasına dayalı ölçümlerde botanik kompozisyon ile yeşil ve kuru ot (havada) verimleri tespit edilmiştir. Araştırma, Kırklareli İli Lüleburgaz ilçesi yakınında yaklaşık 6000 m2 korunan askeri alanında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulan denemede mera vejetasyonunun ve bunu oluşturan Baklagil, Buğdaygil ve Diğer familyalara ait önemli türlerin yıl boyu gelişme durumları ve üretim potansiyelleri ağırlığa ve bitki boyu esasına göre tespit edilmiştir. Yapılan ölçümlerde 2014 yılında elde edilen ortalama yeşil ot verimi 1245 kg/da, 2015 yılında ise 1172 kg/da olarak belirlenmiştir. Meranın ortalama kuru ot verimleri; 2014 yılında merada 391 kg/da, 2015 yılında ise 318 kg/da olmuştur. Mera ölçüm alanında 2014 yılı yeşil ot ağırlığına göre, Buğdaygil, Baklagil ve Diğer familyalara ait bitkilerin botanik kompozisyona katılma ortalama oranları sırasıyla %66,0, %14,2 ve %19,8, 2015 yılında ise % 59,1, % 13,99 ve % 26,93 olarak tespit edilmiştir. Mera alanında kuru ot ağırlığına göre, Buğdaygil, Baklagil ve Diğer familyaların botanik kompozisyona katılma oranları; 2014 yılında, sırasıyla %70,9, %12,0, %17,1 iken 2015 yılında %61,4, %14,2, % 24,4 oranlarında olmuştur. Yeşil ot verimlerinin en yüksek değerde olduğu tarihler 8 Mayıs 2014 ile 2 Mayıs 2015 iken, kuru ot verimlerinin en yüksek değerde olduğu tarihler 19 haziran ile 22 Mayıs biçimleridir. Her iki yılda; Familyaların bitki boyları bakımından en yüksek değerler Buğdaygiller için 9 Haziran ile 2 Haziran, Baklagillerde 9 Haziran ile 22 Mayıs, Diğer familyalara ait türlede de 19 Haziran ve 22 Haziran tarihleri arasındanda gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify natural botanical composition of Lüleburgaz district, to determine the rate of participation on according to the family of basis weight and to determine the correlation between yield and years between 2014 and 2015. With measurement based on the weight basis green and dry herb (naturally dried in atmospheric condition) yield and botanical composition was determined. The study was conducted in the protected military base area about 6000 m2 in vicinity of Lüleburgaz district of Kırklareli Province. Randomized block design with four replications pattern. Throughout the year status of development and production potential of pasture vegetation and it creates fabaceae, poaceae and important species belonging to other families have been determined on the basis of weight and plant height. By measurements performed in 2014, the average green herbage yield was determined 1245 kg/da and in 2015 year green herbage yield 1172 kg/da. The average of dry herb yield in the pasture was determined 391 kg / da in 2014 and 318 kg / da in 2015. In 2014, according to the green herbage weight measurement in the pasture area, the average participation rates to botanical composition of poaceae, fabaceae and other families were 66,0 %, 14,2 % and 19,8 % and in 2015 it was identified as 59.1 %, 13,99% and 26.93%, respectively. In 2014, according to the dry herb weight measurement in the pasture area, the average participation rates to botanical composition of poaceae, fabaceae and other families were 70,9 %, 12 % and 17,1 % and in 2015 it was identified as 61.4%, 14.2% and 24.4%, respectively. Between 2015 and 2014, respectively, the date of the highest green herbage yield was on 2nd and 8th May, the date on which the highest herbage yield was 19 June and 22 May. Both years, in terms of familia's plant height, a date of the highest measurement were observed, respectively; for poaceae on June 2 and June 9, for fabaceae on May 22 and 9 June, for the other families on June 19 and June 22.