12-14 yaş fazla kilolu ve obez bireylerde uygulanan tabata egzersiz protokolünün fiziksel ve fizyolojik bazı özelliklere etkisi
The effect of tabata exercise protocol applied on 12-14 years old of overweight and obese individuals on some physical and physiological properties
  1. Tez No: 677791
  2. Yazar: GÜVENÇ KURBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF KAAN EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma, fazla kilolu ve obez çocuklarda Tabata protokolüne göre uygulanan egzersizlerin fiziksel ve fizyolojik etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya gönüllü katılım sağlayan 12-14 yaş aralığındaki toplam 24 (Erkek=12, Kadın=12) katılımcı deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=12) olarak gruplarda erkek ve kadın sayıları eşit olacak şekilde yansız atama yöntemi kullanılarak iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan katılımcılara 8 hafta süre ile haftada 3 gün Tabata protokolüne göre hazırlanmış egzersiz programı uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan katılımcılar ile herhangi bir antrenman yapılmamıştır. Deney ve kontrol gurubunda yer alan katılımcıların boy, vücut ağırlığı, VKİ, vücut yağ oranı, istirahat kalp atım sayısı ve VO2Max ölçümlerinin ön test ve son test uygulama verileri alınmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Denek sayısının az olması sebebi ile verilerin istatistiksel analizlerinde Non-Parametrik testler kullanılmıştır. Grup içi farklılıkların tespit edilebilmesi için Wilcoxon İşaretlenmiş Mertebeler Testi, gruplar arası farklılıkların tespit edilebilmesi için Kruskal Wallis-H ve Mann Whitney-U testleri uygulanmıştır. İstatistiksel işlemlerde değişkenler arası farklılıkların tespitinde 0,05 anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmiştir. Tabata protokolüne göre uygulanan 8 haftalık egzersizin deney grubunda vücut ağırlığı, VKİ, vücut yağ oranı ve istirahat kalp atım sayısını istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde düşürdüğü, VO2Max skorlarını istatistiksel olarak anlamlı derecede yükselttiği tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç olarak fazla kilolu ve obez çocuklarda 8 hafta süre ile uygulanan Tabata protokolüne göre hazırlanmış egzersizlerin vücut ağırlığı, VKİ, vücut yağ oranı ve istirahat kalp atım sayısını düşürerek bireylerin sağlık durumlarını olumlu olarak etkileyebileceği ve VO2Max skorlarını arttırarak aerobik dayanıklılığı da olumlu olarak etkileyebileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the physical and physiological effects of exercises performed according to the Tabata protocol in overweight and obese children. For this purpose, a total of 24 (Male=12, Female=12) participants in the 12-14 age range who voluntarily participated in the study were assigned as the experimental group (n=12) and the control group (n=12) with equal numbers of males and females in the groups. divided into two groups using the random method. An exercise program was prepared according to the Tabata protocol was applied to the participants in the experimental group, 3 days a week for 8 weeks. No training was done with the participants in the control group. Preliminary data of height, trunk test, BMI, body fat ratio, resting heart rate and VO2Max measurement and pretest-posttest applications were taken. SPSS 25.0 program was used in the interpretation of the data. Due to the small number of subjects, Non-Parametric tests were used in the statistical analysis of the data. Wilcoxon Signed Rank Test was used to detect within-group differences, and Kruskal Wallis-H and Mann Whitney-U tests were used to detect differences between groups. The significance level of 0,05 was accepted in the determination of the differences between the variables in statistical procedures. It was found out that the 8-week exercise applied according to the Tabata protocol, significantly decreased the body weight, BMI, body fat ratio and resting heart rate, and significantly increased the VO2Max scores statistically in the experimental group statistically. (p0.05). As a result, it can be said that exercises prepared according to the Tabata protocol applied for 8 weeks in overweight and obese children can positively effects the health status of individuals by reducing body weight, BMI, body fat ratio and resting heart rate, and also aerobic stamina by increasing VO2Max scores.