Understanding female domestic workers' daily mobilities: A case study in Ankara
Kadın ev işçilerinin gündelik hareketliliklerini anlamak: Ankara'da bir saha çalışması
- Tez No: 439072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez kadın ev işçilerinin kentsel pratiklerini, gündelik ve mekânsal hareketliliklerini ve onların kenti nasıl algıladıklarını ev içi emeği temel alarak anlamaya çalışmaktadır. Geleneksel düşünüşe göre, ev içi emek yalnızca özel alanla ilişkilendirilirken, onun kamusal alanla ilişkisi daha ikincil kalmaktadır. Bu çalışma ile ev içi emeğin mekânsallığı ve kent mekânı içerisindeki pozisyonu çalışılmıştır zira ev işçileri, yeniden yapılanan ekonomik ve politik yapının üretimi olan sınıfsal ilişkilerin ve üretim mekânlarının en iyi gözleyeni ve süreçleri en iyi deneyimleyen özneler konumundadır. Türkiye'nin yakın zamanda yaşadığı ekonomik ve politik süreçlerin yanısıra, kadına karşı alınan kültürel/politik tutum göz önüne alındığında, kadın ev işçileri ve onların kentsel deneyimlerini anlamaya çalışmak oldukça önemlidir. Tez, Ankara'da yaşayan 32 ev işçisi kadın ile yapılan derinlemesine görüşmelere dayanmakta olup, 32 kadının kent hikâyelerini ve onların gündelik/mekânsal hareketliliklerini aktarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes female urban practices, their mobility patterns, and their urban perception emphasizing domestic labour. Regarding conventional wisdom which domestic labour relates to private sphere, female domestic labour has been considered as“invisible”; however, this thesis investigates female domestic workers' visibility in the public sphere and spatiality in the city because female domestic labour may be seen as the most suitable site to observe all new forms of class and production of spaces. Considering Turkey's on-going economic, political structure and cultural/political attitude toward women, to discuss female domestic workers and their daily practices across the city have ever been so noteworthy. Drawing on qualitative research in Ankara, Turkey through in-depth interviews, this thesis will attempt to investigate urban and spatial practices of women in domestic labour by tracking their daily mobilities. By following 32 women's urban and daily mobility patterns, their urban stories will be narrated and examined.