Facebook kullanan liseli öğrencilerin siber zorbalık eğilimi Balıkesir İl örneği
Cyber bullying tendency of high schools students that use facebook -Balıkesir City example
- Tez No: 439978
- Danışmanlar: PROF. DR. TOKAY GEDİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin Facebook kullanımlarını ve siber zorbalık eğilimlerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 2014-2015 öğretim yılında Balıkesir ilinde bulunan, Anadolu ve Teknik Meslek Liselerinde okuyan 387 öğrenciye anket uygulanmıstır. Anket, Facebook Tutum ölçeği, Siber Zorbalık ölçeği ve demografik sorulardan oluşmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, siber zorbalık ile Facebook tutumu arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmuştur. Bunun dışında cinsiyet siber zorbalık ve Facebook tutumu üzerinden farklılık yaratıcı bir durumdur ve kadınlar ile erkekler arasında söz konusu puanlar açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Ayrıca Anadolu lisesi öğrencileri ile meslek lisesi öğrencileri arasında da Facebook tutumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate Facebook usage and cyber bullying levels of high school students. In the study, a poll among 387 students who were studying in Balikesir in Anatolian and Technical Profession High Schools in 2014-2015 academic year was conducted. The poll consists of Facebook attitude scales, cyber bullying scales and demographic questions. According to the research findings, a weak positive relationship between cyber bullying and Facebook attitude has been found. Other than that, gender makes a difference over cyber bullying and Facebook attitude, and there is a significant difference between men and women as to the aforementioned points. There is also an important difference statistically between Anatolian High School students and Technical Profession High School students as for the Facebook attitude.