Obez ve PRE-obez bireylerde solunum fonksiyonlarının, fiziksel aktivite düzeyinin ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparing the respiratory functions, levels of physical activity and quality of life in obese and preobese individuals
  1. Tez No: 440191
  2. Yazar: RIDVAN AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Obez ve pre-obez bireylerde solunum fonksiyonları, fiziksel aktivite düzeyi ve sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi değerlerini karşılaştırmak ve bu değerlerin birbirleriyle ilişkisini yorumlamaktır. Yöntem: Araştırmaya Beden Kitle İndeksi (BKİ) göre; 33 pre-obez, 29 obez toplam 62 birey dahil edildi. Bireylerin demografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Solunum fonksiyon testleri (SFT); spirometre ile, sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi (SİYK); Kısa-Form-36 yaşam kalitesi ölçeği (SF-36) ve obeziteye özgü yaşam kalitesi ölçeği (OÖYKÖ) ile, fiziksel aktivite düzeyi; uluslararası fiziksel aktivite ölçeği (IPAQ), dispne şiddeti; Modifiye Medical Research Council (mMRC) skalasıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: to investigate the relationship between respiratory function and physical activity levels, and quality of life values of obese and pre-obese individuals. Method: 62 subjects were included (Body mass index (BMI) based; 33 pre-obese, 29 obese). Demographic and clinical data of the individuals were recorded. The modified Medical Research Council (mMRC) scale was used to assess dyspnea. Pulmonary function tests (PFT); by spirometry, Short-Form-36 quality of life questionnaire (SF-36 QoL) and obesity-specific QoL scale to assess quality of life, international scale of physical activity (IPAQ) to assess physical activity level.