İnternet güvenliğinin internetten alışveriş yapma davranışına etkisi: 'Ampirik bir uygulama'
Effect of internet security on online shopping behaviour: 'An empiric exploration'
- Tez No: 440911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tüketici, pazarlama sisteminin anlaşılması en zor ve en komplike öğesidir. Tüketici davranışının öğrenilmesi, pazarlama çalışmalarının sonucunu değerlendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Online tüketici davranışları bazı noktalarda klasik tüketici davranışlarına göre farklılık göstermektedir. İnternet bankacılığının beklentilere uygun bir şekilde gelişmesinde, tüketicinin bu kanalı kabullenmesi oldukça önemlidir. İnternet bankacılığı hizmetinde en önemli faktörler, güvenliğin sağlanması ve müşterinin verdiği bilgilerin gizli tutmasıdır. Bu çalışmanın amacı, internet bankacılığı güvenliği ve tüketici davranışlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Bu doğrultuda, özel bir bankanın teknoloji ve operasyon merkezi çalışanlarından 300 kişinin internet kullanım alışkanlıkları, yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi değişkenlerin bu kullanım alışkanlığına etkileri ve satın alma kararları üzerindeki etkileri SPSS 16.00 programı ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumer is the most difficult to understand and most complicated item of the marketing system. Understanding consumer behavior plays an important role in evaluating the results of marketing efforts. Online consumer behavior differentiates from the classic consumer behavior at some situations. Consumer acceptance is very important for the development of the internet banking in accordance with the expectations. The most important factor in Internet banking services, is to provide security and keep confidential information provided by the customer. The aim of this study was to evaluate the effect of Internet banking safety on the consumer behavior. Accordingly, effects of variables like internet usage habits, age, gender and education level on purchasing behaviour of individuals consisting of 300 people from a private bank's technology and operation center are analyzed using SPSS version 16 software.