Otel işletmelerinde stratejik yönetim araçları kullanımı ile kurumsallaşma düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between of usage of the strategic management tools and instituonalization level at tourism managements
  1. Tez No: 440913
  2. Yazar: SEVAL KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YEŞİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın temel amacı turizm işletmelerinde kurumsallaşma düzeyi ile stratejik yönetim araçları kullanım sıklığı arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Dahası, Ankara'da bulunan otel işletmelerinin büyüklüklerine (yıldız sayısı) ve faaliyet sürelerine göre stratejik yönetim araçları kullanımında ve kurumsallaşma düzeyinde farklılaşma olup olmadığını belirlemektir. Bu değişkenler arasındaki ilişki ile geliştirilen model, Ankara'da faaliyet gösteren 109 otelin üst düzey yöneticilerinden anket yoluyla veriler alınarak hipotezlendirilmiş ve analiz edilmiştir. Hipotezler ise tek-yönlü ANOVA, Tamhane T2 Testi ve Spearman Sıra Korelasyonu kullanılarak test edilmiştir. Sonuç olarak, turizm işletmelerinde kurumsallaşma düzeyi ve stratejik yönetim araçları kullanımı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, otel işletmelerinin büyüklüğüne göre Ankara'da faaliyet gösteren 2, 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin kurumsallaşma düzeyi ve stratejik yönetim araçları kullanımında farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine whether there is a correlation between frequency of usage (range of application) of strategic management tools and level of institutionalization at tourism management. Futhermore, we aimed to determine differences in usage of strategic management tools and level of institutionalization according to size (stars) and operating period of hotel businesses in Ankara. A research model that has been developed based on relations among these variables, are hypothesized and analysed by obtaing data from 109 hotel businesses' top managers in Ankara with the survey. Hypothesises are tested by means of One- Way ANOVA, Tamhane T2 Test and Spearman Rank Correlation. As a conclusion, there is a relationship between frequency of usage (range of application) of strategic management tools and level of institutionalization at tourism management. And also, there are differences in frequency of usage strategic management tools and level of institutionalization of hotel businesses with two, three, four and five stars in Ankara according to size of hotel businesses.