Afganistan'da çevre sorunları ve çözüm önerileri
Environmental problems and solutions recommendations in Afghanistan
  1. Tez No: 440956
  2. Yazar: NOOR HABIB WARDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
“Afganistan'da Çevre Sorunları Ve Çözüm Önerleri”başlıklı bu çalışma, uluslararası alanda yaşanan gelişmelerle birlikte, Afganistan'de görülen çevre sorunlarına çözümler bulunması konusunda hız kazanan çalışmaları ve çevreyi koruyarak kalkınma ilkesinin, oluşturulan çevre koruma politikalarındaki yerini analiz etmektedir. Bu amaca ulaşmak için yapılan literatür taraması sonucunda çevre koruma politikaları ve sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilgili veriler toplanmıştır. Yeryüzünde bulunan bütün canlılarla birlikte insanlık, bugüne kadar eşi görülmemiş düzeyde çevre sorunları ile karşılaşmaktadır. Insanların sanayileşme, kentleşme, modernleşme gibi etkinlikleri ile başlayan çevre sorunları tarım topraklarına ve kırsal alanlara doğru yayılmıştır. Doğal kaynaklar çok büyük ölçüde kirlenmekte ve bozulmaktadır. Dünya nüfusu 6 milyarı aşmış durumdadır. Nüfusun artması kirlenmeyi ve bozulmayı da arttırmaktadır. Gelecek nesilleri de etkileyecek olan biyolojik, nükleer ve diğer zehirli atıklar giderek artmaktadır. Bu atıkların bir kısmı daha binlerce yıl öldürücü etkilerini sürdürecektir. Çevre etiği insanlar ile doğal çevreleri arasındaki ahlaki iliskilerin sistemli olarak incelenmesi, bir başka anlatımla ahlak kurallarının insanların doğal dünya karşısındaki davranışlarını yönettiğini ya da yönetmesi gerekliliğini öngören, insanların kimlere, nelere karşı sorumlu olduğunu ve bu sorumlulukların haklılığını açıklayan bir kuram olarak tanımlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This Study under the title of“Environmental Problems And Solutions Recommendations In Afghanistan”has been analyzing studies accelerated on the issue concerning to find solutions for environmental problems experienced in Afghanistan and place of the principle of development by protecting environment in the created environment protection policies, along with developments prevailing at the international field. As the result of scanning of literature in order to achieve this objective information and data on the issue of environmental protection policies and sustainable development have been gathered.Together with the other living creatures on planet earth, human being has been encountering unexampled level of environmental problems as per date. The environmental problems of human being started with the activities of industrialization and urbanization have widened towards the arable lands and rural areas. Natural resources have been to a great extent contaminated and spoilt. World population already has exceeded the 6 billion. Population growth increases the contamination and spoilt in the environment. The nuclear and other poisoned wastes, which will affect the future generation, have increased progressively. Certain part of these wastes will also maintain their deadly effects thousands of years. Environmental ethics means to examine systematically the moral relations between human being and natural environment, another words, it envisages that moral principles governs or must govern the conducts of human being against the natural environment and that it can be defined as a theory which explain the justification of responsibility of human being and that what or to whom human being is responsible.