Milan'daki Ganalı mültecilerin topluma entegrasyonu
Exploring social integration: A case study of Ghanaian refugees in Milan, İtaly
- Tez No: 441102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELMA TOKUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Yapı ve Sosyal Çalışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, İtalya'nın Milan kentinde yaşayan Gana'lı mültecilerin sorunlarını, göçün sosyal hayatları üzerinde oluşturduğu etkilerin ve bunların sonuçlarının, göç ettikleri ülkeye entegrasyonları bağlamında dikkate alarak ortaya koymak amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma grubunu Milan'da yaşayan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 50 Ganalı mülteci oluşturmaktadır. Bu göçmenler gönüllülük ilkesine göre seçilmiştir. Araştırma materyalinin toplanmasında anket tekniği kullanılmıştır. Gana'lı göçmenlerin Milan'da karşılaştıkları davranışlar sonucu ortaya çıkan yaşadıkları ülke ile ilgili kaygıları SPSS 20. kullanılan tipi ile ölçülmüştür. Milan'da yaşayan Gana'lı vatandaşlarının sayısı zaman içinde artış göstermiştir. Ülkedeki Gana'lılar daha çok Milan ve Napoli eyaletlerinde yaşamaktadırlar. Gana'nın ekonomisinin içinde bulunduğu yoksulluk, kabilelerarası çatışma, az maaş ödenmesi gibi olumsuz şartlar 1980 yılından itibaren Gana'dan Avrupa, Amerika ve İngilitere'ye yoğun bir şekilde göç başlatmıştır. Göçmenler milli kimliklerini ve nereye ait oldukları duygusu ile ilgili olarak belirsizlik yaşamakta, reddedilme ve geri gönderilme korkusu taşımaktadırlar. Özellikle. Sokakta ve okullarda yaşanan dışlanma, mültecilerin kabul edilmeyen yerel giyim tarzları ve herkesin kabul etmeyeceği iş kollarında çalışmalarından kaynaklanan hafife alınma onlarda onur kırıklığına sebep olmaktadır. Yaşadıkları psikolojik sorunlar nedeniyle topluma entegrasyonda zorlanmaktadırlar. Topluma uyum sağlamış belli bazı gruplar da asimile olanlar olarak kabul edilmektedirler. Bu grup, siyasi, dini veya ırksal kimliğini öne çıkarmamakta, kendilerini güvenceye almak amacıyla İtalyan bir kızla evlenmeye çabalamaktadır. Genelde Avrupa veya İtalya'daki Gana'lı göçmenler, mülteci veya sığınmacılar buralardaki kötü şartlara rağmen Gana'ya, çok para kazanmadan dönmek istememektedirler çünkü kendi yurtlarındaki koşullardaha kötüdür. Gana'nın Cumhurbaşkanı Joh Dramani Mahama, Afrika'dan Avrupa'ya göç dalgasını azaltmak için, Afrikalı gençlere istihdam sağlayacak yatırımların yapılabilmesi amacıyla Avrupa Birliği'ne başvurdu. Cumhurbaşkanı Mahama, iki günlük resmi ziyaret için ülkede olan İtalya' nın Başbakanı Matteo Renzi ile görüştü. 2015 yılındaAfrika'dan gelen binlerce göçmen Avrupa'ya girmeye çalışırken Akdeniz'de öldü. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) göçmenleri yerleşmek için mücadele ederken, 2015 yılında Avrupa'ya geçen bir milyon göçmen ve mülteci AB ülkelerinde krize yol açtı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore how social integration of refugees is carried out in Italy specifically Milan. Social integration is a highly desirable outcome that reflects the existence of cohesion, a strong institutional foundation and a culture of acceptance. Societies are better off if they promote social integration through policies that reduce economic inequality and poverty. Social integration can be proxied by using variables that capture and measure how much social integration exists in a community at a given time. Identifying the indicators therefore require both qualitative and quantitative research. This paper critically view factors that move migrants to settle in Europe and other parts of the Developed world and the choice of the destination countries. Migration in Ghana dates back to the 1980s as a result of famine, economic crisis that hit the contry.It is important to note here that,the President of the Republic of Ghana John Dramani Mahama in an attempt to curb the rise in migration met with the Italian prime minister Matteo Renzi where they discussed issues relating to illegal migration on the Mediterrenean Sea and the solution to the menace of illegal migration. In 2015, thousands of illegal migrants lost their lives in an attempt to reach Europe. The International Migration Organization confirmed that millions of migrants entered Europe in 2015 and this poses a great threat to the continent. This research aims at looking at the links that exist between the years of stay of migrants in the destination countries and the accessibility to social welfare inclusion referring to the case of Ghanaian Migrants in Milan in Italy. Emphasis are placed on whether discrimination exist and if so, on whose part? Is it the Italian indigenes or the state machinery and policies. Ideas from transnationalism, assimilation and acculturation have also been discussed. The papers main findings are presented in the last chapter. 50 Ghanaian refugees in Milan, Italy were randomly selected where they administered a questionnaire on issues concerning social integration in Milan, Italy.