Çalışma ilişkilerinde dönüşüm ve küreselleşmenin işçi sendikacılığına etkisi ve Türkiye'deki durum
The evolution of labour relations and the impact of globalization on trade unionism and the situation in Turkey
  1. Tez No: 441103
  2. Yazar: ŞEREFETTİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada, endüstri ilişkilerinin önemli bir paydaşı olan işçi sendikalarının değişen şartlar karşısında kendisini yenileyememesinden dolayı etkinlik ve güç kaybettiği ortaya konmuştur. Çalışma şartlarının kötü olduğu bir dönemde işçi sınıfının sesi olan işçi sendikalarının değişimi takip edemediklerinden dolayı ciddi anlamda geriledikleri ortaya çıkmıştır. Çalışma ilişkilerinin değişmesi ve küreselleşme gibi iki önemli değişiklik sendikaların hareket alanlarını daraltmıştır. İşçi sendikalarına eskiden avantaj sağlayan birçok faktör bugün güç kaybetmelerine neden olduğu görülmüştür. Türk toplum yapısı ve sendikacılığa bakış, Türkiye'deki sendikaların güç kaybetmesinde etkin olmuştur. Gücünü toplumdan ve üyelerinden almayan sendikacılık anlayışı ciddi bir taban desteğinden yoksun kaldığı görülmüştür. Ayrıca yapılan alan çalışmasında görüldüğü üzere mevcudu korumak için yapılan çalışmalar günü kurtarmakta, ancak sendikacılığın geleceği için bir çözüm sunmamaktadır. Sınıf bilincinin gelişmediği Türk işçi sendikalarının hala yasal düzenlemelerden çözüm beklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been manifested that the weakening of trade unions which constitute one of the key stakeholders of industrial relations because of their incompetence to modernize their structures against changing circumstances. It has been understood that in an era of poorer working conditions, the trade unions that act as the voice of working class are seriously declined as a consequence of their deficiency on tracking the transformation. Two important factors as the evolution of labour relations and globalization have narrowed the moving patterns of trade unions. Various factors, which used to benefit trade unions, have recently been weakened them. The social structure of Turkey and the attitude of Turkish society against trade unions were led to the weakening of them. The trade unionism, which has no roots on society or on their members, has lost their base member's support. As seen in the field survey, the activities for keeping the current structure are saving the day but never produce a way out for the future of trade unionism. The Turkish trade unions which have no working class conscience still await solutions from legislative instruments.