Algılanan ayrımcılık ve işe yabancılaşma ilişkisi üzerine bir araştırma
Research on the relationship between perceived discrimination and work alienation
  1. Tez No: 441345
  2. Yazar: SERVET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE OBEN ÜRÜ SANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı, kamu ve özel sektör çalışanlarının algıladıkları ayrımcılık ile işe yabancılaşma düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu çalışma kapsamında algılanan ayrımcılık türlerinden ırk/etnik kökene dayalı ayrımcılık ve cinsiyete dayalı ayrımcılık ele alınıp incelenmiştir. Bu çalışmanın araştırma kısmını, açıklayıcı araştırma modeli çerçevesinde kolayda örnekleme yöntemiyle İstanbul'daki 121 kamu ve 151 özel sektör çalışanından elde edilen 272 veri oluşturmaktadır. Araştırma bulgularını göre, algılanan ayrımcılık türlerinin her ikisinin de (ırk/etnik kökene dayalı algılanan ayrımcılık ve cinsiyete dayalı algılanan ayrımcılık) işe yabancılaşma üzerinde etkileri olduğu görülmüştür. Bu sonuca göre kamu ve özel sektör çalışanlarının algıladıkları ayrımcılığın işe yabancılaşma düzeylerine etki edebileceği düşünülmektedir. Bu sonuçla ayrımcılık algısı yaşayan çalışanın işletmeye katkılarının azalabileceği söylenebilir. Ayrımcılık algılayan çalışanın, literatür de belirtildiği gibi işe yabancılaşma sürecinde ruhsal açıdan sağlık sorunları yaşayabileceği de dikkate alınmalıdır. Konu bütünüyle ele alındığında çalışanlarda ayrımcılık algısının var olması sağlıksız iş süreçleri ve sağlıksız bir iş çevresine neden olacağı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda iş çevrelerine ayrımcılığın olmadığı, liyakate dayalı süreçlerin oluşturulması gerektiği önerilmiştir. Bu çalışmanın kuramsal katkısı, algılanan ayrımcılık ve işe yabancılaşma ilişkisini bir model çerçevesinde araştırarak bu alandaki boşluğu doldurmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to examine the relationship between perceived discrimination of public and private sector employees and their work alienation degree. In this context, two dimensions of perceived discrimination namely, race/ethnicity based discrimination and gender based discrimination, are investigated. In this study, data is collected via convenience sampling method within the scope of a descriptive research model from 121 public and 151 private sector employees in Istanbul. According to research findings, it is seen that both perceived discrimination dimensions (race/ethnicity based perceived discrimination and gender based perceived discrimination) have significant effects on job alienation. In this context, it is suggested that perceived discrimination of public and private sector employees can affect job alienation degree. It is also revealed that an employee who feels the perception of discrimination will contribute to the company less. Hence, an employee who perceived discrimination may face mental health problems on the process of job alienation. In other words, the presence of perceived discrimination of employees may cause an unhealthy work environment and unhealthy work process. Thereby, it is suggested to create merit-based processes where there is no discrimination. The theoritical contribution of this study is to fill the gap that exists in the field by investigating the relationship between perceived discrimination and job alienation providing a model.