Türk bankacılık sisteminde basel III etkileri
Basel iii effects in the Turkish banking system
  1. Tez No: 441676
  2. Yazar: CANSU ŞUTMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bankacılık sektörü, ülkenin ekonomisini belirleyici sektörlerden biridir. Uluslararası piyasalarda bankacılık sektöründeki sorun ve risklere ortak bir çözüm bulunması amacıyla Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) bünyesinde Basel Komitesi kurulmuştur. Basel Komitesi'nin çalışmaları sonucunda yıllar içinde Basel Uzlaşıları ortaya çıkmıştır. Dünyada meydana gelen krizler neticesinde çözüm üretmek amacıyla Basel Uzlaşıları piyasaya cevap vermek ve iyileştirmek amacıyla uygulamaya koyulmuştur. Basel III, Basel II gibi sermaye gereksinimi hesaplanma yöntemlerinde farklılıklar yaratan daha güncel bir sistemdir. Bu araştırmanın ana teması, Basel III'ün Türkiye'de bankacılık sistemine olan etkileridir. Araştırmada, Basel III hakkında dünya ve Türkiye'de yayımlanmış akademik ve bankacılıkla ilgili kuruluşların yayımladıkları makaleler incelenmiş ve güncel bir derleme yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Türk bankacılık sisteminden genel olarak bahsedilmiştir. İkinci bölümde Basel sistemleri hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türk bankacılık sisteminde Basel III uygulamaları incelenmiştir. Basel III kriterleri bankaların sermaye yapılarını güçlendirecek olması açısından olumlu bir girişimdir. Basel III kapsamda sermayenin güçlendirilmesi, kaldıraç oranları, karşı taraf kredi riski tanımlamaları ve likidite düzenlemeleri oluşturulmuş ve bunların hayata geçmesi bir takvime bağlanmış ve geçiş süreci halen devam etmektedir. Basel III riskli yatırımları engelleyerek ekonomik sisteminin uzun vadeli istikrarlı ve dengeli büyümesine önemli çok katkılarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The banking industry is one of the determinative industries of the economy. In order to have a common solution for the problems and risks in the banking industry in international markets Basel committee has been established within the Bank for International Settlements (BIS). As a result of the Basel Committee's Works over the years, Basel Accords has emerged. As a result of crisis occurring in the World, in order to create solution Basel Accords was put in place to respond to and improve the market. Basel III is a more current system that creates variations capital requirements calculation methods. The main theme of this research is the effects of Basel III in the Turkish banking system. In the study, articles about Basel III that published by academic and banking-related institutions has been examined and a recent compilation has been made. In the first chapter of the study, Turkish banking system has been discussed in general. In the second chapter general information about Basel has been given. In the third chapter, Basel III implementations in the Turkish banking system have been studied. A Basel III criterion is a positive initiative in terms of strengthening the capital structure of banks. In line with Basel III; strengthening of capital, leverage ratio, counterparty credit risk identifications and liquidity regulations have been established and realizations of these regulations are scheduled. Transition process is still ongoing. Basel III has made important contributions to the long term stable and balanced growth of economic system by preventing risky investments