Sağlık sektöründe finansal tablolar analizi
Analysis of financial statements in health sector
  1. Tez No: 441677
  2. Yazar: NAZMİYE KARABAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sağlık sektörü günümüzün en çok gelişen ve en çok ihtiyaç duyulan sektörlerinden biridir. Ülkemizde ortalama yaşam süresinin ve dolayısıyla yaşlı nüfusun giderek artması, gelişen dünyanın bir sonucu olarak kronik hastalıkların görülme sıklığının çoğalması gibi nedenler, insanların yaşam kalitesindeki beklenti ve ihtiyaçları da aynı oranda yükseltmektedir. Ele alacağımız alan hastane işletmeciliği olup, sektörde yaşanılan sorunlara, sektörün güçlü ve zayıf yönleri ile karşılaştığı sorunlara değinmiş olacağız. Çalışmada hastane işletmeciliği ile ilgili özel sektöre ait iki şirket ele alınarak yedi yıllık dönemine ilişkin faaliyet sonuçları irdelenmiştir. Çalışmanın amacı, sağlık sektörüne ait iki firmanın finansal tabloları karşılaştırılarak sektör hakkında bilgi sahibi olmak, geçmişten günümüze nasıl bir yol izlediğini analiz teknikleri aracılığıyla tespit ederek, geleceğe yönelik tahminlerde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Health Industry is among today's most evolving and most needed industries. The life quality expectancy and people's needs are increasing parallel to the increases of life expectancy, percentage of the elderly population and chronic disease frequency due to fast industrial development. We will evaluate the hospital management system in general and address the problems of health industry, as well as strong and weak areas of it. Our work examines two private companies and their operational results a period of seven years. Our work's purpose is to compare the financial statements of these two companies and establish a view about the industry, to make a technical analysis of their path and hence to provide predictions for the future