Gamification as a strategy to improve user-experience with interactive museum exhibits
Müze mekanlarında kullanıcı deneyiminin zenginleştirilmesi için oyunlaştırmanın stratejı olarak kullanımı
- Tez No: 441940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ AYSE GUZIDE ZEHRA BOREKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Oyunlaştırma İlkeleri, özellikle ortak alanlarda kullanıcı deneyimini zenginleştirmek için umut vaat eden bir yaklaşım önermekte, bir yandan da kullanıcının derinlemesine bir öğrenme deneyimi yaşamasına olanak sunmaktadır. Etkileşimli müze sergileri katılım ve oyunlaştırılmış deneyimlerin arasındaki ilişkiyi sağlamak açısından büyük potansiyel taşımaktadır. Dijital etkileşimli cihazların kullanılmaya başlamasından bu yana, özellikle yeni nesil kullanıcı göz önüne alındığında müze ziyaretçileri için katılımcı deneyimlerin yaratılması zorlu bir görev olmuştur. Bu tez çalışması müze deneyimlerine kıyasla oyunlaştırmanın unsurlarinin irdelenmesini ve sınıflandırılmasını amaçlar. Çalışma Kapsamında müze ziyaretçileri için geliştirilmiş uygulamalar kullanıcılarla test edilmiştir. Tümevarımsal bir yaklaşımla, bir on çalışmada Y kusagindan temsilcilerin deneyimlerinin farklı boyutları araştırılmış, ardından uygulamalı bir çalışma yürütülerek etkileşimli müze uygulamalarının sağladığı oyunlaştırılmış öğrenme deneyimi, motivasyon, algılanan hususlar ve kullanım kolaylığı acilarindan irdelemiştir. Sonuç olarak, etkileşimli sergilerle olan etkileşimin geliştirilmesi yönünde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gamification principles offer a promising approach to enhancing user experience, specifically in the public sphere, while at the same time providing an opportunity for the user to have an engaging learning experience. Interactive museum exhibits afford immense potential to explore the relationship between engagement and gamified experiences. Since the introduction of digital interactive devices, creating engaging experiences for museum visitors has become a challenge, especially when catering to the millennial generation. This thesis study attempts to analyze and classify aspects of gamification with reference to museum experiences based on user-testing conducted with applications developed for museum visitors. An inductive approach to the research includes a preliminary study of a millennial population sample analyzing the various dimensions of their experience, as well as an empirical study to elicit user perceptions regarding areas covering motivations, perceived issues and ease of use. Conclusively, suggestions regarding improving interaction with exhibits are made.