A typology of mobile content consumers and their decision making styles
Mobil içerik tüketici tipolojileri ve karar verme stilleri
  1. Tez No: 443340
  2. Yazar: ZEKERİYA EREN KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN, DOÇ. DR. ELİF KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma mobil servis kullanımlarını inceleyerek olası bir mobil devrim yaşanıyor mu tespit etmek, mobil kullanıcılar mobilden tükettikleri içeriklere göre farklı sınıflara ayrılıyor mu analiz etmek ve mobil içerik kullanıcılarının farklı sınıflarının karar verme ve kişisel değerler anlamında farklılıkları var mı konusunu incelemek amaçlarıyla hazırlanmıştır. Mobil devrim yaşanıyor mu konusunu tespit etmek için tüketici anketleri, sektör raporları ve pazarlama literatürü incelenmiştir. Daha sonra, araştırma modelini ve yapılacak anketi şekillendirmek amaçlı birebir görüşmeler ve fokus grup çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kalitatif araştırma ve literatüre taraması sonucunda mobil kullanıcılar mobilden tükettikleri içeriklere göre farklı sınıflara ayrılıyor mu ve mobil içerik kullanıcılarının farklı sınıflarının karar verme ve kişisel değerler anlamında farklılıkları var mı konularını analiz etmek için bir model oluşturulmuştur. 538 adet mobil tüketici ile yapılan anket sonucunda elde edilen data için geçerlilik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Mobilden tükettikleri içeriklere göre farklı sınıflara ayrılıyor mu konusunu analiz etmek için kümeleme analizi; mobil içerik kullanıcılarının farklı sınıflarının karar verme ve kişisel değerler anlamında farklılıkları var mı konusunu analiz etmek için de tek taraflı ANOVA analizler gerçekleştirilmiştir. Kümeleme analizi sonucunda anlamlı üç adet küme bulunmuş ve bu kümelere mobil tüketiciler, mobil takipçiler ve mobile adapte olanlar isimleri verilmiştir. ANOVA analiz sonuçlarına göre mobil tüketicilerin diğer kümelere göre marka algıları daha yüksek şekilde karar verdikleri ve karar verirken fazla bilgiden dolayı aşırı yüklendikleri tespit edilmiştir. Yine ANOVA sonuçlarına göre mobile adapte olan kullanıcıların diğer kümelere göre daha düşünerek karar verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to address various topics such as investigating the usage of mobile services in order to detect whether the mobile revolution has arrived, determining mobile content consumer typologies according to their mobile content consumption and analyzing decision-making styles and value, attitude and lifestyles of different mobile consumers.Consumer surveys, industry reports and marketing literatures have been analyzed in order to detect whether the mobile revolution has arrived. Furthermore, in-depth interviews and focus groups were conducted in order to shape the proposed model and questionnaire. In accordance with qualitative study and literature review a research model has been theorized to determine mobile content consumer typologies, their decision-making styles and value, attitude and lifestyles. Data collected through a survey with 538 mobile consumers and data analyzed to ensure validity and reliability of the findings. In order to determine mobile content consumer typologies cluster analysis, to detect the differences in terms of decision-making styles and value, attitude and lifestyles among clusters one-way ANOVA avalysis conducted. In cluster analysis part researcher found out three significant clusters in terms of mobile typology and named these clusters as mobilesumers, mobile followers and mobile laggards. ANOVA test results put forward that mobilesumers give decisons more brand conscious than mobile followers and mobile laggards. Similarly, while mobilesumers give their decisions they get confused by overchoice more than mobile followers and mobile laggards. Lastly, ANOVA test results for thinkers item put forward that mobile laggards are more thinkers than mobile followers and mobilesumers