Üniversite öğrencilerine uygulanan pilates egzersizlerinin vücut kompozisyonu ve bazı motorik özellikler üzerine etkisi
Effect of applied pilates exercises on the university students body composition and some motoric characteristics
- Tez No: 470974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerine uygulanan 12 haftalık Pilates egzersizlerinin vücut kompozisyonu ve bazı motorik özellikler üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 182 öğrenci, Pilates egzersiz grubu (n=91) ve kontrol grubu (n=91) gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır. Tüm deneklerin (deney ve kontrol grubu) ön test olarak sırasıyla; yaş, kilo (kg), esneklik, boy, sırt ve bacak kuvveti, 30 m sürat, dikey sıçrama, 12 dk Cooper testi, çap, çevre, deri kıvrım kalınlığı, vücut kitle indeksleri (VKİ) ölçümleri alımıştır. 12 hafta boyunca deney grubuna haftada 3 gün 45 dakika pilates egzersizi uygulanmıştır. Çalışmadan bir hafta önce ve sonra her iki guruba da aynı testler uygulanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programında analiz edilmiş olup, değişkenlerin aritmetik ortalama, standart sapmaları belirlenerek normallik analizi yapılmıştır. Normal dağılıma sahip olduğu belirlenen değişkenler arasındaki anlamlı farklılıkların belirlenmesinde Bağımsız Gruplara T Testi (Independent Sample T Testi) ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to research the effect of applied 12-week Pilates exercises on the university students` body composition and some motoric characteristics. 182 students, Pilates exercise group (n = 91) and control group (n = 91), participated in this study voluntarily. Age, weight (kg), flexibility, height, back and leg strength, 30 m speed, vertical jump, 12 min Cooper test, diameter, circumference, skinfold thickness, body mass index (BMI) of all samples (experiment and control group) were respectively measured. For 12 weeks, the sample group was applied 45 minutes Pilates exercise for 3 days a week. The same tests were applied to both groups one week before and after the study. The data were analyzed in the SPSS 22.0 package program and the normality analysis was performed by determining the arithmetic mean and standard deviations of the variables. To determine the significant differences between variables which were found to have normal distribution, Independent Sample T test and One Way Variance Analysis were used.