Doğumun üçüncü evresinde uygulanan tensel temasın, plasentanın ayrılma süresi, annenin oksitosin ve ağrı düzeyine olan etkisi
The effect of skin to skin contact which applied in third phase of birth on the seperation time of the placenta, mother's oxytocin and pain levels
  1. Tez No: 445547
  2. Yazar: ZEKİYE TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ŞENTÜRK ERENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, doğum eyleminin 3. evresinde uygulanan tensel temasın plasenta ayrılma süresi ve annenin ağrı düzeyine etkilerini saptamak amacı ile randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Çalışmanın uygulaması bir kamu hastanesinin doğumhane biriminde yapılmıştır. Araştırma için gerekli kurum izni ve etik kurul onayı alınmıştır. Örneklemi 32'si deney 32'si kontrol grubuna randomize olarak seçilen toplam 64 kadın oluşturmuştur. Veriler; Bilgi Toplama Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (Visüel Analog Skalası / VAS), Plasentanın Ayrılma Süresi ve Durumunu Tespit Formu ve üçüncü evrenin 1. ve 30. dakikalarında ölçülen“Oksitosin”analiz sonuçlarının kaydedileceği fomlar aracılığı ile toplanmıştır. Deney grubundaki anneler ile bebekleri arasında doğumdan hemen sonra 30 dakika süren tensel temas uygulanmıştır. Deney grubunda olan annelerin bebeklerinin rutin bakımı 30 dakikadan sonra yapılmıştır. Kontrol grubunda yer alan bebeklerin ilk bakımları doğumdan hemen sonra radyant ısıtıcı altında yapılmıştır. Veriler SPSS 16 programında depolanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, tek yönlü varyans analizi, paired t testi, varyans analizi, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis varyans analizi, Wilcoxon testi, Friedman analizi kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel analizde deney ve kontrol grubu arasında, plasentanın ayrılma süresi, kadınların birinci ve 30. dakika oksitosin düzeyi bakımından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Deney grubunda yer alan annelerin doğum sonu 5. Dakika, 15. ve 30.
Özet (Çeviri)
The present study is done randomized controlled experimentally to detect the effects of skin contact applied at the 3rd stage of labor on placental abruption duration and pain level of the mother. Application of the study is performed in the delivery room of a public hospital. The required institutional permit and ethics committee approval have been received. The sample consists of total 64 women, 32 of whom are chosen to experimental group and 32 of whom are chosen to control group randomly. The data have been collected by means of Information Gathering Form, Visual Comparison Scale (Visual Analog Scale), Determination Form of Placental Abruption Duration and State, and the forms in which the analysis results of“Oxytocin”measured in the 1st and 30th minutes of the third stage shall be recorded. Skin contact lasting 30 minutes was applied between the mothers and their babies in the experimental group right after the birth. The routine care of the babies of mothers in the experimental group was done just after 30 minutes. The first care of the babies in the control group was done under radiant heater right after the birth. The data were stored in SPSS 16 program. T test, one-way analysis of variance, paired t test, variance analysis Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis analysis of variance, Wilcoxon test and Friedman analysis were used in evaluating the data. No significant difference was found between the experimental and control groups in terms of placental abruption duration, the 1st and 30th minute oxytocin levels of the women (p>0.05).