Örgütsel güven ve örgütsel bağlılık, iş tatmini üzerindeki etkileri: Tokat ili özel ve kamu bankalarında bir uygulama
Organizational trust and organizational commitment, the effect on job satisfaction: An application in Tokat in private and public banks
- Tez No: 445601
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İş tatmini, çalışanların fiziksel, ruhsal ve sosyal gereksinimlerinin, beklentileri doğrultusunda karşılanma düzeyini ifade etmekte olup, bu kavramın kişilerin örgütlerine güven duymaları ve örgütlerine bağlı olmalarından etkilenip etkilenmediği araştırılmıştır. Çalışmada bu konuya açıklık getirilmeye çalışılmıştır.Çalışmamızda örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve iş tatmini incelenmiş olup örgütsel güven ve örgütsel bağlılığın iş tatminine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, literatür araştırması ve uygulama olarak iki kısımdan oluşmaktadır. Çalışmanın kuramsal yapısını oluşturmak amacıyla literatür incelemesi yapılmıştır. Öncelikle örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve son olarak ise iş tatmini kavramları açıklanmıştır. Uygulama bölümünde ise Tokat ili ve çevre ilçelerde bulunan özel ve kamu bankası çalışanlarına örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve iş tatmini ölçeklerini içeren anket formu dağıtılmış olup, geri dönen anket formları istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak örgütsel güven, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasında pozitif bir ilişki olduğu öngörüldüğü gibi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction expresses the level in line with expectations met of physical, spiritual and social needs of employees, intercalarily it is one of the most important conditions for people having confidence in their organizations, and organizational commitment. The study attempted to clarify these concepts.In our study, organizational trust, organizational commitment and job satisfaction were examined and organizational trust and organizational commitment was to investigate the effects of job satisfaction. The study consists of two parts as literature research and application. Literature review was conducted in order to create a theoretical structure of the study. First, organizational trust, job satisfaction, organizational commitment, and finally the concepts are explained.In the application part; organizational trust, organizational commitment and job satisfaction questionnaire containing scales were distributed to employees in the private and public banks which are in the surrounding districts of Tokat, and were analyzed by statistical analysis of survey forms returned. As a result, organizational trust, a positive relationship between organizational commitment and job satisfaction has been confirmed as foreseen that.