Özel eğitim okullarında yöneticilerin iş doyumunun incelenmesi: İzmir bölgesi uygulaması
Analysis of job satisfaction of special education school managers: An application in İzmir
  1. Tez No: 445913
  2. Yazar: MEHMET AKİF AKBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERT TOPOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İş doyumu, gerek çalışan verimliliğinin sağlanması gerekse çalışanların mutluluğu açısından önemli bir konudur. Hizmet alanında çalışan kişiler açısından bu kavram sunulan hizmetin kalitesinde rol oynamaktadır. Yöneticilerin olumlu bir örgütsel yapının oluşturulmasında belirleyici etkileri olduğu söylenebilir. Özel eğitim okulları gibi kendine özgü çalışma alanlarında görev yapan yöneticilerin daha zorlayıcı koşullarla karşı karşıya kalması muhtemeldir. Bu alanda çalışan yöneticilerin iş doyumları incelenmesi ve araştırılması gereken bir konudur. Bu araştırma, İzmir ilindeki özel eğitim okullarında çalışan yöneticilerin iş doyumu düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Araştırmanın kapsamı 2013-2014 öğretim yılında İzmir ilindeki 24 resmi özel eğitim okulunda çalışan 70 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel teknikler bir arada kullanılarak iki aşamalı bir yaklaşım benimsenmiştir Nicel analizler için veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve Minnesota İş Doyum Ölçeği'nin kısa formu kullanılmıştır. Nicel analizlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda oluşturulan bir yarı yapılandırılmış görüşme formu ile nitel analiz veriler elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, özel eğitim okullarında görev yapan yöneticilerin iş doyum düzeyleri ortalaması 74,74 düzeyin olup, bu yöneticilerin iş doyumu yaşadıkları söylenebilir. Yöneticilerin iş doyum düzeyinin yaş, kıdem ve ücret gibi değişkenler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is an important issue for achieving employee productivity and happiness both. This concept has a crucial role in service quality for employees providing service. It could be stated that managers have a determinant effect on building a positive organizational structure. It is also possible for managers, who are working in unique fields such as special education, could encounter more compelling situations. Special education managers' job satisfaction levels are very important issues to asses. The aim of the research is to determine the job satisfaction levels of the special education school administrators in İzmir by age, gender, state of education, assignment branches, professional seniority and disability type of the students and fee satisfaction. This study aims to assess job satisfaction levels of special education managers in special education schools located in İzmir Region. Study covers 70 special education school managers of 24 public special education schools in İzmir Region, in 2013-2014 school year. A two-step methodology including quantitative and qualitative analyses is used. In first step a personal data collection form and The Minnesota Job Satisfaction Scale-Short Form are used to collect data for quantitative study, and in second step a semi-structured interview form derived from quantitative analysis results is used to collect qualitative data. Results showed that the special education managers' job satisfaction levels average is 74,74, indicating managers are satisfied in their job. It is also determined that job satisfaction levels of managers are differentiated statistically according to their ages, seniorities, and salary satisfactions.