Beş faktör kişilik özelliklerinin performansa etkisi : Yerel yönetimlerde bir uygulama
Five personality factors effect of performance: An application in local government
  1. Tez No: 445914
  2. Yazar: NURCAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Beş faktör kişilik özelliklerinin performansa etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla araştırmanın evreni, Çankaya Belediyesinin Merkez binası olan Sakarya yerleşkesinde çalışan 1200 personelden oluşmaktadır. Örneklemi ise bu yerleşkede çalışan 119 personeldir. Beş Faktör Kişilik özelliği ile ilgili Goldberg'in 1993 yılında John ve Srivastava'nın 1999 yılında yaptığı çalışmaları, 2008 yılında Bahar Tomrukçu tarafından Türkçeye uyarlanan Beş Faktör ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçekden oluşan 42 soru sorulmuştur. Performans Ölçeği ile ilgili, 2000 yılında Wong ve Law kaynaklı Performans ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek kapsamında 9 soru sorulmuştur. Toplamda 51 sorudan oluşan anket, örneklemi oluşturan Çankaya Belediyesinde çalışan 119 personele uygulanmıştır. Bu boyutlar arasındaki ilişki araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the performance of the five-factor personality characteristics was investigated. The population of this research purpose, working in the Çankaya Municipality of Sakarya, the central campus building consists of 1200 staff. The sample has 119 staff working in this campus. Five Factor Personality in Goldberg's 1993 feature about John and Srivastava's work in 1999, translated into Turkish by Spring Tomrukç in 2008. Five Factor scale is used. This ölçekd consisting of 42 questions were asked. on Performance Scale In 2000, Wong and Law has been used welded performance scale. 9 questions were asked about the scope of this scale. The survey consists of 51 questions in total, 119 of sampling was applied to staff working in the Çankaya Municipality. The relationship between these dimensions were investigaated.