Masalın yeni dili: Pınar Selek'in seçilmiş üç masalı
A new language In fairy tale: Three selected fairy tales Of Pınar Selek
  1. Tez No: 448234
  2. Yazar: MELİKE KAYGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez çalışmasında Pınar Selek'in Su Damlası, Siyah Pelerinli Kız ve Yeşil Kız adlı 'feminist yazın' örneği olan üç masalı inceleme konusu olarak seçilmiştir. Toplumsal cinsiyet rolleri daha ilk çocukluk yıllarında ailede edinilmeye başlanıyor ve çocuğun toplumsallaşmasının başlamasıyla cinsiyet rol kalıpları içselleştiriliyor. Bu rollerin çocuk tarafından içselleştirilmesinde çocuğa anlatılan klasik masalların işlevi daha önce birçok teze, kitaba ve makaleye konu olmuştur. Bu nedenle biz tezimizde yeniden klasik masallardaki cinsiyet rolleri sunumu, kadının konumu gibi konuların üzerinde durmak istemedik. Onun yerine 'yeni masal' olarak adlandırılan ve 'feminist yazın' örneği olan cinsiyet rollerini yerinden eden, ataerkil ideolojinin erkek karşısında ikincil konumlandırdığı sessiz, pasif ve kurtarılmaya muhtaç kadınlarının kendi seslerini bulduğu, kararlarında aktif konumda olan ve hikâyelerinin başkahramanı olan kadınların yer aldığı, kadınların özgür bir özne olma yolunda ilerledikleri masallar üzerinde çalışmayı önemli bulduk.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Pınar Selek's three fables -Su Damlası, Siyah Pelerinli Kız, and Yeşil Kız- are chosen as subjects to inquire for exemplifying“feminist literature”. Gender roles which are obtained through family during childhood start to be internalized by the child with the beginning of the child's socialization process. The function of the classic fables, which are told to children to internalize these roles, has been the topic of many thesis, books, and articles. For that sense we didn't want to stop at topics like“presentation of gender roles in classic fables”, or“women's position in classical fables”. Instead of that we found it important to work on fables named as“new fables”which can be considered as an example of“feminist literature”where they displace gender roles, and we witness this displacement by seeing the silent, passive, and needy women of patriarchal ideology where they are considered as secondary against men, finding their voices, becoming active in their decisions, being the protagonist in their stories, and being on the road to become a free subject in these fables.