İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş sağlığı ve güvenliğine etkisi ve bir uygulama
The impact of human resources management practies on occupational health and safety, and an application
- Tez No: 448261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışması; İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamalarının İş Sağlığı ve İş Güvenliği Üzerindeki Etkisini değerlendirmeye yönelik bir çalışmadır. Günümüzde işletmeler, belirledikleri hedeflere ulaşabilmek için İnsan Kaynakları Uygulamalarını işletmelerde bir zorunluluk olarak görmektedir. İşveren ve işgörenin hatta üçüncü taraf olan devletin istek ve taleplerini ortak bir noktada birleştiren insan kaynakları, gerek içerik gerekse uygulamada İş Sağlığı ve Güvenliğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının işletmelerde etkin ve başarılı bir şekilde uygulanması ile hem İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarının önüne geçilmesi hem de işletmelerde verimliliğin artırılması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra işletmelerde faaliyet gösteren İnsan Kaynakları, eğitim uygulamaları ile güvenlik kültürü algısı oluşturmaktır. İşveren ve işgörenlerin aktif katılımlarını sağlamak için İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kurul çalışmalarında; işgörenlerin motivasyonunu arttırmak, yaptıkları işleri daha değerli kılarak işletmeye bağlılığı artırılması üzerinde durulmuştur. İşletmeler de ise, güvenli bir çalışma ortamının ne derece önemli olduğunu göstermek ve araştırmanın bu alandaki literatüre destek sağlaması hedeflenmiştir. Sonuç olarak; İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamalarının, İş Sağlığı ve Güvenliği üzerinde olumlu yönde bulgular saptanmıştır. İKY uygulamaları, işletmelerde İSG eğitimleri ile verimliliği arttırmasına, iş barışının oluşturulmasına yüksek düzeyde katılım sağlanmıştır. Aynı şekilde İKY uygulamaları, Güvenlik kültürü ve İSG Kurulu arasındaki ilişkinin de çok güçlü olduğu, pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis work is intented to evaluate the influence of human resources management practises on the occupational health and safety. In our days, operations consider human resources practises as an obligation in order to reach the aims that they plan. Human resources practises which combine the demands of employer and employee even the state ,in spite of being the third hand, in a common ground, form an inseparable part of occupational health and safety for both content and in practise with the effective and successfully application of human resources practises in operations. Increasing productivity in operations also preventing the both occupational accidents and diseases are aimed. Apart from that, human resources which are in service at operations constitute education practises and perception of safety culture. In order to make employer and employee participated in actively, establishing occupational health and safety council is aimed. In the works of this council; they dwell on increasing the motivation of employees and making their works more precious to increase their loyalty for the operation. In operations showing the importance of a safe work environment and making this research to provide a support in this field are aimed. As a conclusion; it is determined that human resources practises have quite favourable influences on occupational health and safety. Human resources practises contributed to increasing the productivity in operations with the practises of occupational health and safety and forming work peace. In the same way human resources management practises detected that there is a strong and positive link between safety culture and occupational health and safety.