Kırıkkale ilinin yatırım ortamının değerlendirilmesi: İmalat sanayi firmaları üzerine bir uygulama
The investment climate assessment of Kırıkkale city: An application for manufacturing companies
  1. Tez No: 448635
  2. Yazar: ÖZGÜR ENGELOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yatırım Ortamı Değerlendirmesi (YOD), Dünya Bankası tarafından pek çok ülkenin yatırım ortamını analiz etmek için uygulanan bir yöntemdir. Bu çalışmada Kırıkkale ilinin Yatırım Ortamı Değerlendirmesinin yapılması amaçlanmıştır. Bu çalışmalar aracılığıyla bir ülke veya bölge ekonomisinin özel sektörünü temsil edecek bir örneklem seçilerek; finansmana erişim, altyapı, suç, rekabetçilik ve performans gibi birçok alanda bilgi edinilip elde edilen bilgiler ışığında analiz yapılabilmesi sağlanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de de ulusal düzeyde Dünya Bankası ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve Yatırım Ortamı İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) işbirliğinde 2007 ve 2010 yıllarında iki kez YOD çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında Kırıkkale'de faaliyet göstermekte olan 39 adet imalat sanayi firmasına anket uygulanmıştır. Çalışmanın analiz bölümünde, ilk aşamada anket sonuçları genel olarak değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise anket sonuçları sonucunda elde edilen bulgular Escribano ve Guasch (2005 ve 2008) tarafından geliştirilen yöntem ile ekonometrik açıdan analiz edilmiştir. Yapılan ekonometrik analiz ile birlikte; üretkenlik, istihdam ve ihracat olasılığını etkileyen yatırım oranı değişkenlerinin esneklikleri ve yarı esneklikleri tahmin edilmiştir. Çalışmanın bulguları; düzenleyici ortam, işgücü ve beceriler, kalite ve yenilikçilik finansman ve kurumsal yönetişim ile diğer konularda yatırım ortamı üzerinde etkili olan faktörleri ortaya çıkarmıştır. Çalışmanın sonucunda Kırıkkale'nin yatırım ortamına dair genel değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Investment Climate Assessment (ICA) is a method used by World Bank for analyzing the investment climate of many countries. In this study, the aim is to do the Investment Climate Assessment of city Kirikkale. Through this studies, by selecting a sample that represents private sector of a country or a region economy, it is achieved that obtaining information in many areas, such as access to finance, infrastructure, crime, competitiveness, and performance and with the light of this information analyzing this data has become possible. In this context, ICA study was made twice in Turkey at the national level, cooperation with World Bank and The Economic Policy Research Foundation of Turkey (TEPAV) with Coordination Council for the Improvement of Investment Environment (YOIKK), in 2007 and 2010. The scope of this study, surveys were applied over 39 manufacturing companies which operate in Kirikkale. In the analyze stage of the study, survey results were evaluated as generally. In the second section, the findings of survey results were analyzed by method which was developed by Escribano & Guasch (2005 & 2008) in terms of econometric. The elasticity and semi elasticity of investment climate variables, which were effected to productivity, employment, and probability of firms entering the export market were estimated by the econometric analysis. Findings of study revealed that; factors of affecting to investment climate are about regulatory environment, labor and skills, quality and innovation, finance and corporate governance, and others. In conclusion, the general evaluation was made about investment climate of Kirikkale.