Mevsimlik tarım işçisi gençlerin menstrüel siklus özellikleri ve ilişkili faktörler
Properties of menstrual CYCLE at seasonal young farmworker and related factors
  1. Tez No: 448933
  2. Yazar: GÖZDE ERÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÖZÜKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, Şanlıurfa‟da Hayati Harrani ve Yenice mahallerinde yaşayan ve 1 yıl önce mevsimlik tarım işçisi (MTĠ) olarak çalışmış, 15–24 yaşları arasındaki gençlerin menstrüel siklus özelliklerini ve ilişkili faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Çalışmanın örneklemine 330 MTĠ genç alınmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan MTĠ Genç Menstrüel Siklus Bilgi Formu ve Mevsimlik Göçebe Tarım işçisi Stres Ölçeği aracılığı ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Araştırma için Harran Üniversitesi Etik Kurul‟undan yazılı, katılımcılardan ise sözlü onam alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ki-kare testi, Kappa tutarlılık testi ve lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. AraĢtırmada, MTĠ gençlerin %63,3‟ünün 7 yıl ve daha fazla süredir mevsimlik tarım işçisi olduğu, %65,2‟sinin her yıl 6 ay ve üzerinde tarım alanlarında yaşadığı, %92,7‟sinin ise günde 9 saat ve üzerinde tarlada çalıştıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study was conducted in Hayati Harrani and Yenice districts of ġanlıurfa. The aim of this study was to determine the properties and associated risk factors of menstrual cycle of adolescents (aged 15-24) who worked as seasonal farm worker (SFW). A total of 330 young SFW were included to this study. Data were collected during a face-to-face interview using a SFW Menstrual Cycle Information Form prepared by the investigator and Stress Scale of Seasonal Migratory Farmworkers and verbal informed consent was obtained from participants. This study was approved by the Ethics Committee of the Faculty of Medicine at Harran University. Study data analyzed using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS 11.5). The descriptive statistics, t-test, chi-square test, Kappa consistency test and logistic regression were used for the evaluation of data. In this study, it was determined that of all the young SWF 63.3 % were working as migratory farm workers for seven years or more, 65.2% were working on agricultural areas for six months for each year and 92.7% were working on agricultural areas for 9 hours or more. It was found that approximately 43% of young people had any menstrual cycle problem during living at home and 60% of young people any menstrual cycle problem during living on agricultural area.