Türk kamu yönetimi reformu kapsamında yönetişim yaklaşımı
Governance approach in the scope of the Turkish public administration reform
  1. Tez No: 449772
  2. Yazar: HASİBE GÜL KANAYRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S.MUSTAFA ÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Dünya'da yaşanan gelişmeler doğrultusunda, geçmişten günümüze kadar önemli birtakım değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler, reform olarak adlandırılmakta ve çağın koşularına uygun olarak yönetimin yeniden gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır.Küreselleşme sürecine bağlı olarak bilimsel ve teknolojik alanlarda yaşanan gelişmeler doğrultusunda ekonomik, siyasal, toplumsal ve kültürel alanlarda değişimler yaşandığı gibi, genel anlamda kamu yönetiminde de değişimin yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Günümüzde değişimin bir sonucu olarak yönetişim yaklaşımı gündeme gelmektedir. Yönetişim; yönetimde çok aktörlülüğü esas alan ?ortaklaşa yönetim? olarak ifade edilmekte ve yönetimde devlet-özel sektör- sivil toplum kurumlarının birlikteliğini esas alarak bu kurumlar arasında eşgüdüme dayalı bir yönetim modelini öngörmektedir.Bu çalışmada kamu yönetiminde planlı dönem öncesinden günümüze kadar gerçekleştirilen reform çalışmaları ele alınmış ve gerçekleştirilen bu reform çalışmaları kapsamında ortaya çıkan yeni yaklaşımlardan yaşamımızda yer edinmeye başlayan yönetişim yaklaşımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With regard to the recent developments in the world, there has been a number of fluctuations since the past times to our current time. These fluctuations are called reforms and make it obligatory to revise the administration up to the needs of the new era.Just like changes that take place in economical, political, communal and cultural areas, in accordance with the developments in scientific and technological areas as a result of globalisation; in broad sense, a shift in public administration becomes inevitable. Today, the governance approach comes into the agenda as a result of the fluctuations. Governance is defined as ?collective management? which takes management with multi-actors as a basis, and by regarding the association of government-private sectors-nongovernmental organisations anticipating management model among these organisations depending on coordination.In this research, reform studies that have taken place since the beginning of the planned era to now are handled and the governance approach that is beginning to take part in our lives, which stemmed from the fulfilled reform studies, is evaluated.