Awareness and usage factors of e-municipality services: The case of İstanbul
E-belediye servislerinin farkındalık ve kullanım faktörleri: İstanbul örneği
  1. Tez No: 449829
  2. Yazar: HACER ÖZGE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, İstatistik, Science and Technology, Public Administration, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi, gerekse İstanbul halkı açısından faydalı olduğu bilinen elektronik belediye uygulamalarının İstanbul'da yaşayan bireyler tarafından kullanım sıklığını olumlu ve olumsuz etkileyen faktörleri tespit etmektir. Gerçekleştirilen detaylı literatür taraması sonucunda oluşturulan hipotezleri test edebilmek amacıyla anket düzenlenmiştir. Düzenlenen bu anket, İstanbul'un genelini kapsayan bir araştırma yapabilmek adına tabakalı örnekleme yöntemi uygulanarak, herbir ilçe nüfusunun en az %0.025'ine ulaşılarak, 645'i yüzyüze, kağıt üzerinde, 317'u internet ortamında olmak üzere toplamda 962 kişiye uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen veriler The Statistical Package for Social Sciences (SPSS) kullanılarak analiz edilmiş, güvenilirlik İç Tutarlılık Katsayısı analizi uygulanarak, hipotezler de Varyans analizi, Regresyon analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi analizi uygulanarak sınanmıştır. Yapılan ayrıntılı testler sonucu kişilerin çevresinde gerçekleşen olaylara karşı gösterdiği duyarlılık seviyesinin, teknolojiye ve internet kullanımına olan yatkınlığının ve e-belediye işlevleri hakkındaki farkındalığının, e-belediye kullanımına olumlu etki ettiği belirlenmiştir ve genel olarak İstanbul halkının e-belediye farkındalık ve kullanım oranının düşük olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to identify the factors that influence the frequency of usage of electronic municipality applications, which are known to be beneficial for both the management of Istanbul Metropolitan Municipality and the population of Istanbul, by individuals living in Istanbul. In order to test the hypothesis, a questionnaire was prepared following a detailed literature review. This questionnaire was given to a total of 962 people. 645 of them were given the questionnaire face to face with the results recorded on paper, while 317 were given it online. This ensured that the research study sampled the whole of Istanbul population by reaching at least 0.025% of the population of all districts by applying a stratified sampling method. The data gathered as a result of the questionnaire were analyzed using The Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software, reliabilities were tested by Cronbach?s Alpha analysis and hypotheses were tested by applying Anova analysis, Regression analysis and Independent Sample T-Test analysis. Based on the detailed tests applied, it was discovered that level of sensitivity about the events that occurred around people, their tendencies to use technology and internet usage, and their awareness about the functions of e-municipality have positive impacts on their frequencies of using e-municipality, and it was concluded that the general awareness and usage rate of e-municipality among Istanbul citizens are low.