1992 Yılı Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi acil servis bölümüne başvuran hastaların kaza epidemiyolojisi
Accident epidemiology of the patients who attended the emergency service of the Gazi University Medical Faculty Hospital in 1992
- Tez No: 44983
- Danışmanlar: PROF.DR. BERDAN AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
54 7. ÖZET Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis Bölümüne 1992 yılı içerisinde kaza nedeni ile başvuran hastaların kaza dağılımı çıkartılmaya çalışılmış ve kazanın çeşidi ile, yaş, cinsiyet, medeni durum, mesleki durum, kazanın nedeni, tedavi yöntemleri, kazanın olduğu ay ve kaza sonucu (ölü-yaralı) arasında bir ilişki olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis Bölümü'ne başvuran 200 kişiye ait dosyalar incelenrniştir. Sonuçta en çok kazanın trafik kazası şeklinde meydana geldiği, bunu ev ve diğer kazalarının takip ettiği gözlenmiştir. Yine en fazla kazalara bağlı yaralanma ve ölüm olaylarının yaz aylarında meydana geldiği saptanmıştır. Ev kazalarına en fazla kadınların ve çocukların, iş kazalarına ise en fazla erkeklerin uğradığı gözlenmiş, trafik kazalarında cinsiyet ve yaş farkı gözlenmemiştir. Bir genelleme yapıldığında, erkeklerin kadınlara göre daha çok kazaya uğradıkları tespit edilrniştir. En fazla kazaya 0-29 yaş grupları arasında uğranıldıği, yaş ilerledikçe kazaya uğrama riskinin düştüğü gözlenmiştir. Ayrıca evlilerin kazaya uğrama riskinin bekarlara göre oldukça düşük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
55 8. SUMMARY In this research, it has been tried to find the accident distribution of the patients who attended the Emergency Service of the Gazd University Medical Faculty Hospital (G.U.M.F.H.) in 1992. It has been aimed to determine if there is a connection between the kind of accidents and age, sex, civil status, professional occupancy, the cause of the accident, the method of the treatment, the months in which the accident has happened, and the result of the accident. The files of 200 patients who attended the Emergency Service of G.U.M.F.H. has been examined. It has been observed that most of the accidents were traffic accidents followed by the domestic and other accidents. Also, it has been found out that the death and injuries in these accidents happened the most in the summer months. It has been observed that women had undergone mostly domestic accidents, and men mostly encountered job related accidents. No relation between the traffic accidents and age and sex has been found. In general, it can be said that men encounter more accidents than women. It has been observed that the people who encounter most accidents are in the 0-29 age group, and the rate of encountering an accident decreases as the age increases. Also, the accident rate for the married people is lower than the single people.