An integrated language testing program for the 4th grade young efl learners: An attainment-based perspective
4. sınıf öğrencileri için bütünleşik bir dil ölçme ve değerlendirme programı: Erişim temelli bakış açısı
- Tez No: 450064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER HAKKI SARIGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmada 4. sınıf seviyesinde İngilizce öğrenen çocuklar için bütünleşik bir dil ölçme programı (ILTPY) geliştirmek ve önermek hedeflenmektedir. Bu ana amaç doğrultusunda, var olan dil ölçme uygulamalarını incelemek, paydaşların ölçme ve değerlendirme ihtiyaç ve beklentilerini tanımlamak ve ILTPY'nin iki ünitelik uygulamasının etkililiğini ölçmek istenmiştir. Nicel ve nitel veri toplamak için karma-yöntem araştırma yaklaşımı benimsenmiştir. Veri toplama iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada, Ankara'da devlet ilkokullarında görev yapan 13 İngilizce öğretmeni ve 4. sınıfta okuyan 166 öğrenci ile sınıf içi ölçme aktivitelerini ve ölçme ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla görüşme yapılmış ve 12 öğretmen gözlemlenmiştir. Bu katılımcılar, uygun örneklem yoluyla seçilmiştir. İkinci aşamada, 4. sınıfta okuyan 73 öğrenciden ve görev yapan 4 İngilizce öğretmeninden ölçme görevleri, kazanım temelli gözlem kontrol listeleri, ünite sonu konferansları, başarı testi ve tamamlayıcı görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Temel bulgular, öğretmenlerin başlıca olarak biçimlendirici ölçme yaptığını ve yazma ve kelime becerilerinin daha yaygın olarak ölçüldüğünü göstermektedir. Paydaşlar, yabancı dil olarak İngilizcenin ölçülmesi sürecinden genel olarak başarı beklemektedirler ve öğrenciler kendi aktif katılımını gerektiren ölçme görevlerini tercih etmektedirler. İki ünitelik ILTPY uygulaması, ölçme görevlerinin çocukların karakteristik özelliklerine uygun olduğunu, öğrencilerin dil kazanımlarına erişimlerini kolaylaştırdığını ve yabancı dil olarak İngilizce öğrenimine olumlu etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bu görevlerden elde edilen ölçme puanları, ölçme görevi puanları ve gözlem puanları arasındaki korelasyon değerleri bakımından, sınıf-temelli ölçme puanları ile tutarlıdır. Anahtar Kelimeler : Çocuk yaşta İngilizce öğrenenleri ölçme, görev-temelli dil ölçme, kazanım temelli dil erişimi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop and suggest an integrated language testing program for the 4th grade young EFL learners (ILTPY). In line with this main aim, it was attempted to investigate the existing language assessment practices, describe the assessment needs and expectations of the stakeholders, and measure the effectiveness of the two-unit implementation of ILTPY. The mixed-method research approach was adopted to collect quantitative and qualitative data. Data collection was conducted in two stages. In the first stage, 13 EFL teachers and 166 students at the 4th grade in the primary state schools in Ankara were interviewed, and 12 teachers were observed for their in-class assessment practices and assessment needs. These participants were selected with convenience sampling. In the second stage, data were collected through the assessment tasks, objective-based checklists, end-of-unit conferences, achievement test, and follow-up interviews from the 4th grade classrooms including 73 students and 4 EFL teachers. The basic findings show that teachers mainly administer formative assessment, and writing and vocabulary are the skills assessed more commonly. The stakeholders generally expect the success from EFL assessment process, and the pupils prefer the assessment tasks which require their active participation. The two-unit implementation of ILTPY illustrates that the assessment tasks are appropriate to the young learners' characteristics, facilitate the learners' attainment to language objectives, and have a positive washback on EFL learning. Additionally, the assessment scores obtained from these tasks are consistent with the classroom-based assessment scores in terms of the correlation values between assessment task and objective-based observation scores. Key Words : Assessing young EFL learners, task-based language assessment,objective-based language attainment