CuZn37, 5Pb2 alaşımının değişik sıcaklıklardaki mikroyapı ve mekanik özelliklerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 45018
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEHİM FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
iv ÖZET Bakır ve Alaşımları dün olduğu gibi bugün de endüstrimiz için büyük önem taşımaktadır. Bakır ve alaşımlarından elde edilen malzemeler Dünya ve Türkiye sanayinde çok değişik alanlarda kullanılır. Bu durum Bakır, Çinko, Kalay, Alüminyum ve Nikel'in tüketim miktarlarında artıştan anlaşılmaktadır. Bakır ve Alaşımlarının korozyona dayanıklı olmaları,yüksek mukavemetleri, renkleri, görünüşleri, iyi fiziksel özellikleri, üretim ve işleme özelliklerinden dolayı günümüzde oldukça yaygın kullanım alanı oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında CuZn37,5Pb2 alaşımının mikroyapı ve mekanik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Mikroyapı incelemesi için, kaba ve ince mekanik parlatma, kimyasal olarak dağlama ve optik mikroskopla fotoğraf çekimi işlemleri yapılmıştır. Mekanik özelliklerin incelenmesi için çekme deneyi numuneleri, Charpy çentik darbe deney numuneleri hazırlanıp, çekme deneyi, Charpy çentik darbe deneyi yapılmış ve sertlikleri Rockwell B sertlik yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Anahtar Kelimeler : Bakır-Çinko alaşımları,Bakır- çinko-Kurşun alaşımları, Isıl işlem, Mikroyapı,Mekanik özellikler.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Copper and its alloys have great importance in industry both yesterday and today. Copper and copper base alloys are used in different areas in Turkish and Wored industry.This situation is understood from the increment of consumption amount of Copper, Zink, Tin, Aliminium and Nickel. Due to the good corrosion resistance,reasonable strength, bright color,good appearance,good physıcal properties, easy production and machining characteristics, copper and its alloys are widely used.İn this thesis,the mikrostructure and mechanical properties of CuZn37.5Pb2 (Ali wt. % )are experimentally studied. For mikrostructural investigation,rough and fine grinding,polishing,cheraical etching and micrographs by optical mikroscop are taken.The mechanical properties of specimens are made by tensile testing and charpy impact tests; the hardness are measured by means of Rockwell B hardness machine. Keywords : Copper-Zink alloys, Copper-Zink-Lead alloys, heat treatment, mikrostructure, mechanical properties.