Keman çalmada doğaçlama çalışmalarının öğrencilerin müzikal yaratıcılık ve keman çalma performansları üzerindeki etkileri (Buca Eğitim Fakültesi örneği)
Improvisationon the development of students'violin performanceand musical creativity (A case of Buca School of Education)
- Tez No: 450188
- Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı; Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalları'nda Bireysel Çalgı Eğitimi adı altında uygulanan derslerin, Keman Eğitimi boyutunda, planlı doğaçlama etkinlikleri dahil edilerek, eğitim süreci sonunda öğrencilerin müzikal yaratıcılık ve keman çalma performansları üzerinde fark oluşturup oluşturmadığını incelemektir.Araştırma kapsamında Buca Eğitim Fakültesi örneğinde, Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören; deney grubu 8, kontrol grubu 8 olmak üzere toplam 16 öğrenci ile çalışma yapılmıştır. Araştırmada, betimsel ve deneysel yöntem bir arada kullanılmıştır. Betimsel kısımda, keman öğrencilerinin müzikal yaratıcılık düzeylerinin belirlenmesi için;“Sesler ve Sözcüklerle Yaratıcı Düșünme”testi, çalgı performans düzeylerinin belirlenmesi için;“Bireysel Çalgı Eğitimi Keman Dersi Performans Ölçme Aracı”uygulanmıştır. Araştırmanın deneysel kısmında; Robidas (2011) tarafından doğaçlamanın keman eğitimine dahil edilmesini kolaylaştıracak didaktik bir araç olarak tasarlanmış prototip içerik temel alınarak, uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan 12 haftalık doğaçlama ders etkinlik planı deney grubuna uygulanmıştır. Deney süreci tüm denekler için ayrı ayrı olmak üzere, ilk haftadan son haftaya gelişimsel süreci de ortaya koyacak şekilde görüntülü ve sesli kayıt altına alınmıştır. Yapılan analizler sonucunda: (1) Araştırma öncesinde bireysel çalgı keman dersine devam eden öğrencilerin müzikal yaratıcılık ve keman çalma performansı boyutunda, deney ve kontrol grubu bazında farklılık göstermedikleri, (2) araştırma içerisinde yapılan doğaçlama çalışmalar sonunda, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin müzikal yaratıcılık, keman çalma performansı açısından farklılaştığı, (3) doğaçlama çalışmalara katılan deney grubu keman öğrencilerinin tümünün müzikal yaratıcılık düzeylerinde eğitim süreci sonunda gelişme görüldüğü, (4) doğaçlama çalışmalarına katılmayan kontrol grubu keman öğrencilerinde araştırma sonunda müzikal yaratıcılık boyutunda bir ilerlemenin olmadığı, (5) deney grubundaki keman öğrencilerinin tümünde, doğaçlama eğitiminin keman çalma performansı üzerindeki olumlu etkilerinin on iki haftalık süreç içerisinde, altıncı haftada yapılan değerlendirmeler de dikkate alınarak sürekli gelişme gösterdiği,(6) doğaçlama eğitimi almayan keman öğrencilerinin keman çalma performanslarında on iki haftalık süreç içerisinde, altıncı haftada yapılan değerlendirmeler de dikkate alınarak bir farklılaşmanın olmadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Bireysel Çalgı Keman Eğitimi, Keman Çalma Performansı,Müzikal Yaratıcılık, Doğaçlama.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation was to analyze and understand whet her violinstudents' performance and musical creativity differed when improvisational practices were included in the violin curriculum through outtheir four-year individual violin classes in the music education programs. Sixteen violin students who were music education majors were selected to participate in this study. The control group consisted of eight students and anexperimentalgroup ofeightstudents. Bothdescriptiveandquantitativemethodswereusedin the data collection and analysis fort his study. Inorder to understand and decide the students'level of musical creativity, the“Creative Thin king through Sound sand Words”test and“The Performance Test in Violin Playing for the Individual Violin Classes”wereusedinthedescriptivepart of thestudy. Robidas's (2011) 12-week improvisation activiti escourseplan wasusedfor the experimental part of the study. The experimental processincluded video and sound recording sforeach student after the first week. There cordings were used to analyze the development of the violinstudents' performance and musical creativity. The results of the study revealed that the violin students' violin performance and musical creativity sign ificantlychanged with the inclusion of improvisational practices in the violin curriculum. The results of the study revealed that (1) before the research study the students' violin performance and musical creativity showed no significant change with the inclusion of improvisational practices in the violin curriculum; (2) throughout and after the research study their performance and musical creativity significantly differed both with and without the inclusion of improvisational practices in the violin curriculum; (3) their musical creativity (who participated in control group) improved with the inclusion of improvisational practices in the violin curriculum; (4) their musical creativity (who participated in control group without the inclusion of improvisational practices in the violin curriculum) did not show improvements; (5) all of the students who participated in control group with the inclusion of improvisational practices in the violin curriculum displayed consistent improvement in their violin performance (taking into account the 6-week and 12-week assessments); (6) the students who did not participate in improvisational practices in the violin curriculum did not display any significant improvement in their violin performance.