Ebeveyni sanat eğitimcisi olan öğrencilerin sanata karşı ilgi düzeyleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the level of interest in art and creativity of the students whose parents are art educators
- Tez No: 450217
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BUYURGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, ebeveyni sanat eğitimcisi olan öğrencilerin sanata karşı ilgi düzeyleri ile yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yine araştırmada ilişkinin cinsiyet ve yaşa göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırma, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Ankara il merkezinde devlet üniversiteleri ve özel üniversitelerde ebeveyni görsel sanatlar alanında akademik personel olan öğrencilerden ulaşılabilen 11-18 yaş aralığındaki, 25 öğrenciden -11 kız ve 14 erkek olmak üzere- oluşan çalışma gurubu ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin sanata karşı bakış açılarını ortaya koymaya yönelik araştırma kapsamında geliştirilen,“Sanata Karşı Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Yaratıcılık düzeylerini ölçmek amacıyla Whetton ve Cameron (2002: 176)'dan alınan“Ne Kadar Yaratıcısınız?”(how creative are you?) isimli ölçekten, Aksoy (2004) tarafından uyarlanan yaratıcılık ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Mann-Whitney U testi ile öğrencilerin cinsiyetlerine göre yaratıcılık düzeyleri ve sanata karşı tutumları kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre fazla çıksa da aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yapılan Sperman Brown korelasyon katsayısı testi ile öğrencilerin yaşları ile yaratıcılık düzeyleri ve sanata karşı tutumları arasında pozitif yönlü ancak manidar olmayan bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin yaratıcılık düzeyleri ile“Sanata Karşı Tutum Ölçeği”nin dört alt boyutlarından biri olan sanatın gerekliliğine ilişkin tutumları arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde önemli bir ilişki bulunmuştur. Sanat eğitimine değer verme ve kişisel sanatsal eğilim alt boyutlarına ilişkin pozitif yönlü orta düzeyde manidar bir ilişki bulunmuştur. Sanatsal etkinliklere katılmaya ilişkin tutumları boyutu arasında pozitif yönlü düşük düzeyde manidar olmayan bir ilişki bulunmuştur. Anahtar Kelimeler :Sanat, Yaratıcılık, Tutum, Ebeveyn
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the relationship between the level of interest in art and creativity of the students whose parents are art educators. It has been also examined whether this relationship differs regarding age and gender. This research designed through relational survey method has been conducted withbetween 11-18 years, 25 students -11 female and 14 male- whose parents are academic personnel in the departments of visual arts in private and state universities of Ankara in 2015-2016 academic year.“The Scale of Attitude towards Art”, which was developed within the scope of the study to find out students' attitudes toward art has been used as a data collection tool. A creativity scale which was taken from Whetton and Cameron's (2002: 176)“How Creative You Are?”and adapted by Aksoy (2004) has been used in order to measure creativity levels of the participants. For data analysis, Mann-Whitney U test has been used and at the end of the study, there is no a meaningful correlation found between students' creativity levels considering their gender and their attitudes towards art even though female participants show slightly more interest in art. With Sperman Brown Correlation coefficient test, there has been found a positive but non-apparent correlation between students' ages and their attitudes towards art. Another important finding is that there is a high positive correlation between students' creativity levels and their perceptions of the necessity of art which is one of the four sub-dimensions of“the Scale for Attitudes towards Art”. There has been found a positive and apparent-enough relation between signification of art and sub-dimensions of artistic tendency. It has been found that there is a positive, low-level, non-apparent relation among participants' levels of interests in attending artistic activities. Keywords : Art, Creativity, Attitude, Parent