48-72 aylık çocuklara çevrimiçi uygulanan matematik eğitimi programının çocukların erken öğrenme davranışlarına etkisi
The effect of online mathematics education program for 48-72 months children on their early learning behaviors
- Tez No: 726291
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu araştırma, 48-72 aylık çocuklara çevrimiçi uygulanan matematik eğitimi programının çocukların erken öğrenme davranışlarına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Öntest - sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desenin yanı sıra gözlem ve görüşmeler de araştırmada yer almıştır. Araştırmanın nicel aşamasında iki ayrı çalışma grubu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen“Erken Öğrenme Davranışları Ölçeği”nin geçerlik-güvenirlik çalışması için çalışma grubunu, anaokulları/anasınıflarına devam eden 48-72 aylık 646 çocuğun ebeveyni oluşturmuştur. Araştırmanında yarı deneysel desenin yürütülmesindeki çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen, deney grubunda 28 ve kontrol grubunda 22 olmak üzere 48-72 aylık toplam 50 çocuk oluşturmuştur. Deney grubundaki çocuklara sekiz hafta süreyle haftada iki gün“Çevrimiçi Uygulanan Matematik Eğitimi Programı”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunun çalışma grubunu ise, deney grubu çocuklarının ebeveynleri ve deney grubu eğitimcisi oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında çocuk ve ebeveynlerin kişisel bilgilerini toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların öğrenme davranışlarını değerlendirmek amacıyla“Erken Öğrenme Davranışları Ölçeği”kullanılmıştır.“Erken Öğrenme Davranışları Ölçeği”nin geçerlik çalışmaları kapsamında, uzman görüşüne dayalı kapsam geçerlik oranı hesaplanmıştır. Yapı geçerliliği için madde analizi ve faktör analizi yapılmıştır. Testin güvenirlik çalışmaları kapsamında ise, İzleme Testi Güvenirliği hesaplanmıştır. Yapılan geçerlik-güvenirlik çalışmaları sonucunda,“Erken Öğrenme Davranışları Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmanın nitel verilerin toplanmasında ise, ebeveynlerin görüşlerini almak amacıyla hazırlanan yarı yapılandırılmış“Ebeveyn Görüşme Formu”ile eğitimcinin uygulama sürecini gözlemlemek amacıyla“Eğitimci Gözlem Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundaki veriler SPSS paket programı aracılığıyla parametrik testlerden İlişkili Gruplar t Testi, İlişkisiz Gruplar t Testi ve ANOVA testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise, tümevarımsal içerik analizi yaklaşımına göre analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda,“Çevrimiçi Uygulanan Matematik Eğitimi Programı”nın deney grubuna uygulamasından hemen sonra yapılan deney ve kontrol grubu erken öğrenme davranışları sontest puan ortalamalarında, deney grubunun planlama ve katılım alt faktörleri lehine anlamlı düzeyde fark olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the effect of online mathematics education program for 48-72 months old children on their early learning behaviors. In the research, the intervention design, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative research methods are used together, was used. In addition to the pretest-posttest quasi-experimental design with a control group, observations and interviews were also included in the research. Two separate study groups were used in the quantitative phase of the study. The study group for the validity-reliability study of the“Early Learning Behaviors Scale”developed within the scope of the research consisted of the parents of 646 children aged 48-72 months, who took a break from face-to-face education due to the Covid-19 pandemic and who normally attend kindergartens / nursery classes. The study group, in which the quasi-experimental design of the research was carried out, consisted of 50 children aged 48-72 months, 28 in the experimental group and 22 in the control group, determined by convenient sampling method, considering the socio-cultural and socio-economic conditions. The“Online Mathematics Education Program”was applied to the children in the experimental group two days a week for eight weeks. The study group of the qualitative dimension of the research consisted of the parents of the experimental group children and the educator of the group.“Personal Information Form”was used to collect the personal information of children and parents in collecting the quantitative data of the study, and“Early Learning Behaviors Scale”was used to evaluate the learning behaviors of children. Within the scope of the validity studies of the“Early Learning Behaviors Scale”, the content validity rate based on expert opinion were calculated. For construct validity, item analysis and factor analysis (Confirmatory Factor Analysis) were performed. Within the scope of the reliability studies of the test, test-retest reliability was calculated. As a result of the validity-reliability studies, it has been revealed that the“Early Learning Behaviors Scale”is a valid and reliable assessment tool. In the collection of qualitative data, a semi-structured“Parent Interview Form”, which was prepared to get the opinions of the parents, and the“Educator Observation Form”were used to observe the implementation process of the educator. The data in the quantitative dimension of the research were analyzed by using the parametric tests such as Paired Samples t-test, Independent Samples t-test and ANOVA tests via SPSS program. The qualitative data of the research were analyzed according to the inductive content analysis approach. As a result of the research, it was found that there was a significant difference in favor of the planning and participation sub-factors of the experimental group in the posttest mean scores of the early learning behaviors of the experimental and control groups, which were applied immediately after the application of the“Online Mathematics Education Program”to the experimental group (p.05).