Türkiye ve Kosova ilköğretim 6,7,8. sınıf müzik dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of Turkey and Kosovo 6,7,8. grade of primary school music education programs
  1. Tez No: 450251
  2. Yazar: SERKAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ KARAELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırma, Türkiye ve Kosova ilköğretim 6,7 ve 8. sınıflar müzik dersi plan ve programlarının karşılaştırmalı incelemesi amacıyla yapılmıştır. Her iki ülkenin de eğitim programları bünyesinde bulunan müzik eğitim plan ve programları incelenerek yapılan araştırmada, farklılıklar ve benzerlikler betimlenmiştir. Elde edilen bilgiler çağdaş eğitim anlayışına ve genel müzik eğitiminin sorunlarına yönelik öneriler getirerek çözümler bulunması açısından önemlidir. Araştırmada, veri toplama yöntemi olarak kaynak tarama ve inceleme teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada içerik analizi modeli kullanılmış olup veri toplama ve analizinde“doküman analizi”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın yöntemine uygun olarak elde edilen veriler, betimsel yöntemlerle değerlendirilip yazılı bilgiler ile mümkün olduğunca benzer ifadeler karşılaştırmalı incelenmiş olup, diğer ifadeler sınıflandırılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye ve Kosova müzik dersi programlarında 6,7 ve 8 sınıflar bazında birçok benzerlik ve farklılık bulunmuştur. İki ülke eğitim sistemlerinin en büyük farkının Kosova' da ilköğretimin 9 yıl, Türkiye' de ise 8 yıl olduğu gözlenmiştir. Bunun dışında, plan ve programlar bünyesinde, yaklaşımsal olarak bazı farklılıklar bulunmuştur. Bu farklılıklar ve benzerlikler araştırma içerisinde ayrıntılı olarak sınıflandırılarak incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Müzik Eğitimi, Kosova ve Türkiye, Müzik Dersi, ilköğretim 6,7 ve 8.Sınıf
Özet (Çeviri)
This study aims to compare plans and programs of 6,7, and 8th grade elementary music lessons in Turkey and Kosovo. By studying music education plans and programs included in training programs of both countries similarities and differences between them are described. The information obtained from them is important in terms of introducing suggestions for modern education sense and problems of general music education as well as finding solutions to those issues. In the study, literature review and source inspection techniques were used as a method of data collection. In the study, content analysis method was employed and 'document analysis' model was used for data collection and analysis. The data obtained in accordance with the research methods were evaluated with descriptive methods and similar statements were studied comparatively as possible as and other data were interpreted by means of classifying. Conclusion, many similarities and differences have been found in Turkey and Kosovo music lesson programs in grades 6, 7 and 8 grade. The biggest difference between the two countries in the education system is that primary school in Kosovo is 9 years, but in Turkey it is 8 years. Furthermore, some differences have been found in plan and programs in terms of approaches. These differences and similarities have been studied by classifying them in detail. KeyWords :Music: Education, Kosovo, Turkey, Primary school, 6,7,8, gradeen viron mental behavior, cognitive know ledge, social science steachers