Konya Etnografya Müzesindeki 19 ve 20. yy'a ait Osmanlı Dönemi takılarının incelenmesi
Examining of the 19th and 20th centuries Ottoman jewelry in Konya Ethnography Museum
- Tez No: 450265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Konya Etnografya Müzesindeki 19 ve 20. yüzyıla ait Osmanlı dönemi takılarının incelenmesi”adlı tez çalışması kapsamında Konya Etnografya Müzesinde tarama yapılmıştır. İlgili koleksiyondan 86 adet Osmanlı dönemi takısı incelenmiştir. İncelenen bu takıların fotoğrafları çekilerek boyutları, kullanılan malzeme, teknik özellikleri ile motif ve kompozisyonları hakkında bilgiler verilmiştir. Ulaşılan bilgiler tablo haline getirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda takılarda kullanılan süsleme tekniklerinden en fazla telkâri tekniği kullanıldığı anlaşılmıştır. Kullanılan motif özellikleri bakımından %41,81 oranı ile bitkisel motifler en fazla kullanılmıştır. Bunun yanında geometrik ve sembolik motiflere de rastlanılmaktadır. Yapım malzemesi olarak en çok % 35.05 ile bafûn kullanılmıştır. Telkâri tekniği % 20.5 ile en fazla kullanılan tekniktir. Söz konusu teknik ile hazırlanan takıların % 62.5 i 0-5 cm genişliğinde, % 60 ı 0-3 cm çapında, %37,09 u 0-20 cm uzunluğunda olduğu saptanmıştır. İncelenen takı çeşitlerinden% 19,76 ile gerdanlık başı çekmektedir. Anahtar Kelimeler :Osmanlı dönemi takıları, Takı, Konya, El Sanatları, Kuyumculuk
Özet (Çeviri)
“The examination of 19 and 20th century Ottoman jewelry in Konya Ethnography Museum”within the scope of the thesis study is performed by scanning the Ethnographic Museum in Konya. 86 pieces of jewelry from the Ottoman period were examined regarding collection. The investigated pieces of jewelry were taken photos and are given information about jewelry sizes, materials, specifications the motifs and compositions. Reached information was evaluated by forming into a table. At the end of examining was found that telkari technique is the most usage of decorative techniques. In terms of motifs features, herbal motifs was most frequently used with a rate of 41.81 %. As additionally geometric and symbolic motifs also are avaliable between pieces. Bafûn was used the most one by 35.05% as construction materials. Telkari technique is most commonly used technique by 20.5%. By using Telkari technique 62.5% of jewelry is 0-5 cm wide, 60% of jewelry is 0-3 cm in diameter, 37.09% of jewelry is 0-20 cm in length. Necklaces are leading with 19.76% from examined from types of jewelry. Key Words : Ottoman Period Of Jewelry, Konya, Ornament, Handcrafts, Jewelry