Genelleştirilmiş Üstel dağılımda istatistiksel sonuç çıkarımı
Statistical inference with generalized Exponential distribution
  1. Tez No: 450407
  2. Yazar: MEHMET VEFA KOÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir çok durumda Weibull ve gamma dağılımına alternatif olarak kullanılan genelleştirilmiş üstel dağılımda parametre tahmin problemi ile karşılaşılmaktadır. Bu çalışmada, genelleştirilmiş üstel dağılımın şekil ve ölçek parametreleri için en çok olabilirlik, L-moment, TL-moment, moment, en küçük karaler, ağırlıklandırılmış en küçük kareler ve yüzdelik yöntemleri kullanılarak tahmin ediciler verilmiştir. En çok olabilirlik tahmin edicilerinin tutarlılık ve asimptotik normallik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca tahmin edicilerin performansları yan ve hata kareler ölçütüne göre bir simülasyon çalışması ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, elde edilen sonuçlar daha anlaşılır kılınması amacıyla gerçek bir veri seti üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Generalized exponential distribution is used as an alternative to gamma and Weibull distribution in many situations and the parameter estimation problem is encountered for this distribution. In this study, estimation of the shape and the scale parameters of the Generalized exponential distribution are given by using maximum likelihood , L-Moment, TL-Moment, moment, least square, weighted least square and percentile estimation methods. The consistency and asymptotic normality properties of the maximum likelihood estimators are investigated. Furthermore, the performances of the estimators are compared with respect to their biases and mean square errors through a simulation study. Finally, the obtained results are applied on a real data set to make contribution more understandable.