The relationship between SMEs' business environment, organizational capacity and technology adoption with SMEs' innovation and growth
KOBİ'ler yenilik ve büyüme ile KOBİ'lerin iş çevre, örgütsel kapasite ve teknoloji kabul ilişkisi
- Tez No: 451740
- Danışmanlar: PROF. DR. NADER NADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnovasyon ve Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Teknolojik gelişmeler küçük ve büyük ölçekli işletmelerin büyümesine katkı sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Günümüz küçük ve büyük ölçekli firmaların ayakta kalabilmeleri, yeniliklere açık diğer tüm iştiraklerin sürekliliğinin sağlanabilmesi için kilit unsur konumundadır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de küçük ve büyük ölçekli işletmelerin teknolojik gelişmeleri rekabet ve sürdürülebilirliğin temel öğesi olarak görmeleridir. Küçük ve büyük ölçekli iştiraklerin teknolojik gelişmeleri seri takibi ve kurumsal kapasiteleri doğrultusunda gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleri onların başarılarını ortaya koyar. Kısacası küçük ve büyük ölçekli işletmeler teknolojik gelişmelere ayak uyduramadıklarında süreklilikleri söz konusu değildir. Bu araştırma büyük ve küçük ölçekli işletmelerin büyüyen pazarlarda gelişmelerine katkı sağlayacak olan uygulamalarda karşılaştıkları güçlükleri ve yenilikçi iş uygulamaları, teknolojiyi özümseme, kurumsal kapasite ve işletme büyüme performansları arasındaki ilişkiyi incelemek adına yapılmıştır. Başka bir deyişle, bu araştırmanın belirli hedefleri: araştırma ve yenilik politikaları gelişmekte olan pazara yeni bakış açıları sunmaya çalışmak, büyük ve küçük ölçekli işletmelerin büyüme ve gelişme hedeflerini daha iyi anlayabilmeye çalışmak ve bu işletmelerin teknolojik gelişimlerine duvar ören etkenleri ortadan kaldırmaya çalışmaktır
Özet (Çeviri)
Innovation is the key factor responsible SMEs' growth. Innovation is the major parameter responsible for small and medium firms in today's business and innovative business environments. Innovation has been seen as a basic component of competitiveness and sustainability of SMEs. Innovation and agility are a firm's capabilities which are further correlated with other capabilities like technology adoption and organizational capacity of SMEs. Innovation business environment, organization capabilities, and technological adaptive capabilities of SMEs have vital relationship with innovation capabilities and growth. The idea of this thesis is to describe and identify the barriers for the novel and emerging ideas for SMEs in the growing markets, and to assess the interconnection between the novel business practices, technology utilization and capacity building in relation to growth performance and SMEs' innovation. Further, the main goal of this study is to provide an insight view of innovative development in a fast growing market (the macro-environmental viewpoint), which would produce a bigger picture and detail understanding of SME's capability to innovate and grow. This followed by determination of the impact that occurs by the barriers in innovation on the growth of business and SME's.