İntrauterin büyüme, kardiyak fonksiyonlar ve miyostatin düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of relationship between intrauterine growth, cardiac functions and myostatin levels
  1. Tez No: 452285
  2. Yazar: SERHAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN TUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Miyostatin, intrauterin dönemden başlayarak tüm hayat boyunca aktivitesi devam eden, özellikle kas dokusunun oluşumunu ve kitlesini düzenleyen büyüme faktörüdür. İntrauterin büyüme sapmalarının etyopatogenezi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, kord kanı miyostatin düzeyleri ile intrauterin büyüme sapmaları, postnatal kardiyak fonksiyonlar ve kalp duvar kalınlıkları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gebeliği süresince herhangi bir hastalığı bulunmayan, tekil gebelerden zamanında doğan 90 bebek çalışmaya alındı. Bunlardan 8 tanesi çeşitli sebeplerle çalışma dışı bırakıldı. Lubchenco intrauterin büyüme eğrisinde; doğum ağırlığı gebelik haftasına göre 10-90 persentil değerleri arasındaki bebekler AGA (Appropriate for Gestationel Age, n=30), 10 persentil değerinin altındaki bebekler SGA (Small for Gestationel Age, n=25) ve 90 persentil değerinin üstündeki bebekler ise LGA (Large for Gestationel Age, n=27) grup olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Tüm bebeklerden kord kan örneği alınıp plazma miyostatin düzeyi çalışıldı ve postnatal 7-10. günlerde fonksiyonel ekokardiyografi yapılarak kardiyak fonksiyonları ve anatomik ölçümleri değerlendirildi. AGA grubunda miyostatin düzeyleri diğer iki grup ile kıyaslandığında yüksek saptandı (p0.05). Sonuç olarak, bu çalışmada miyostatin düzeylerinin intrauterin büyümenin normal gelişiminde etkili bir büyüme faktörü olduğu gösterilmiştir. Miyostatinin intrauterin büyüme sapmaları, kardiyak fonksiyonlar ve kardiyak anatomi ile olan ilişkisini net bir şekilde ortaya koyabilmek adına daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Myostatin, is a growth factor that regulates the formation of muscle tissue and mass, also has ongoing activity throughout life starting from the intrauterine period. The etiopathogenesis of intrauterin growth deviations has not been elucidated yet. The aim of this study was to investigate the association between cord blood myostatin levels, intrauterine growth deviations and cardiac functions. Ninety babies born from singleton and healthy pregnancies in full-term, were enrolled to the study. Eight of them were excluded from the study because of various reasons. Three groups were formed according to Lubchenco intrauterin growth chart; the babies with birth weight for gestational age between 10th and 90th percentile were defined as AGA (Appropriate for gestational age, n=30), babies less than 10th percentile were defined as SGA (Small for gestational age, n=25) and babies more than 90th percentile were defined as LGA (Large for gestational age, n=27). Plasma levels of myostatin were measured in cord blood of all babies and functional echocardiography was performed to assess cardiac function and anatomical measurements at postnatally 7-10 days. The myostatin levels of AGA group were significantly higher than the other two groups (p0.05). In conclusion, this study demonstrates that miyostatin is a potent growth factor of normal intrauterine development. Further research is needed to demonstrate the relationship between myostatin, intrauterine growth deviations, cardiac functions and anatomy.