FMF'li hastalarda nabız dalga analizi ile kardiyak risklerin değerlendirilmesi
Assessment of cardiac risks using pulse wave analysis in patients with FMF
- Tez No: 931572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ASIM GEDİKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
FMF dünyada en sık rastlanan monogenik otoinflamatuar hastalıklardan biridir. FMF tipik olarak tekrarlayan, kendini sınırlayan ateş ataklarıyla birlikte artrit, artralji, miyozit ve erizipel benzeri eritem gibi poliserözit ataklarının eşlik ettiği bir hastalıktır. Bu tekrarlayan ataklar sırasında oluşan inflamatuar süreç endotel disfonksiyonuna yol açabilir. Bunun sonucunda ateroskleroz gelişir ve arteriyel sertlik artar. Nabız dalga analizi, vasküler sertlik ve hemodinamik değişikliklerin değerlendirilmesinde kullanılan non-invaziv bir yöntemdir. Biz çalışmamızda nabız dalga analizi ile kardiyovasküler risklerin değerlendirmesini yapmayı amaçladık. Çalışmaya 15.08.2023 ile 15.01.2024 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye ve Romatoloji Bilim Dalı'na başvuran 50 Ailevi Akdeniz Ateşi hastası ile 50 sağlıklı gönüllüden oluşan toplam 100 kişilik bir çalışma grubu oluşturuldu. Katılımcıların yaş aralığı 30-59 yaş arasındadır. Hasta grubunda FMF dışında ek romatolojik hastalık, kardiyovasküler hastalık risk faktörü olan Diyabetes Mellitus, hipertansiyon, koroner arter hastalığı varlığı, hiperlipidemi, amiloidoz, proteinüri aktif veya geçirilmiş malignite öyküsü olanlar dışlanmıştır. Katılımcılardan Hemogram, Bun, Kreatin, Na, K, kan şekeri, LDH, lipit profili, Hba1c, ALT, AST, Sedimentasyon, CRP, fibrinojen, Tam idrar tetkiki çalışıldı. Çalışmaya katılan kişilerin nabız dalga hızları ölçüldü, Framingham Risk Skoru ve SCORE, Türk Kardiyoloji Derneği'nin ülkemiz için oluşturduğu skorlama ile risk skorları hesaplandı. Çalışmamızda FMF ile takipli hasta ve sağlıklı grupta kardiyak risk açısından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Hasta grubunda nabız dalga hızı (NDH) ile TKD% (r=0.49, p0.05). FMF hastaları ile sağlıklı bireyler arasında NDH ve AI değerleri açısından istatistiksel bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). FMF hastalarında risk faktörlerini belirlemek için lojistik regresyon analizi uygulandığında AI değerine ilişkin ODS değeri 1.043 olarak görülmüştür. Buna ilişkin %95 güven aralığı (1.002-1.085) olarak bulunmuştur. Bu ODS önemlidir. Buna göre FMF hastası olan bireylerde AI değerinin yüksek olma riski 1.043 kez daha fazladır. Risk faktörlerini belirlemede AI değeri bakılması diğer parametrelere göre daha anlamlıdır. Ancak çalışmamızda hasta ve kontrol grubunda AI açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışmamız FMF hastalarının kardiyovasküler risk profillerinin kontrol grubu ile genel olarak benzer olduğunu düşündürmektedir. Hasta ve kontrol grubu arasında kardiyak risk açısından anlamlı fark saptanmamasının hastalarımızın atak döneminde olmaması ve amiloidozlu hastaları dışlamış olmamızdan kaynaklı olduğunu düşünmekteyiz. Arteriyel sertlik ölçümleri, FMF hastalarında subklinik kardiyovasküler riski, FMF'e bağlı komplikasyonları değerlendirmek için değerli bir araç olabilir. Çalışmamız bazı kısıtlılıklar içermekle birlikte, kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinin nabız dalga hızı ve arteriyel sertlik parametreleri üzerindeki etkilerini daha kapsamlı bir şekilde değerlendirebilmek için yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is one of the most common monogenic autoinflammatory diseases worldwide. FMF typically presents with recurrent, self-limiting fever attacks accompanied by polyserositis episodes such as arthritis, arthralgia, myositis, and erysipelas-like erythema. The inflammatory process that occurs during these recurrent attacks can lead to endothelial dysfunction. As a result, atherosclerosis may develop, and arterial stiffness increases. Pulse wave analysis is a non-invasive method used to evaluate vascular stiffness and hemodynamic changes. Our study aimed to assess cardiovascular risks using pulse wave analysis. The study included 100 participants—50 patients diagnosed with Familial Mediterranean Fever (FMF) and 50 healthy controls—who applied to the Department of Internal Medicine, General Internal Medicine and Rheumatology Division at Sivas Cumhuriyet University between August 15, 2023, and January 15, 2024. The age range of the participants was between 30 and 59 years. Patients with additional rheumatological diseases other than FMF or with cardiovascular risk factors such as diabetes mellitus, hypertension, coronary artery disease, hyperlipidemia, amyloidosis, proteinuria, or a history of active or past malignancy were excluded from the study. Laboratory tests conducted for participants included complete blood count (CBC), blood urea nitrogen (BUN), creatinine, sodium (Na), potassium (K), blood glucose, lactate dehydrogenase (LDH), lipid profile, HbA1c, alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), fibrinogen, and urinalysis. Pulse wave velocity measurements were taken from all participants, and cardiovascular risk scores were calculated using the Framingham Risk Score, SCORE, and the scoring system developed by the Turkish Society of Cardiology specific to the Turkish population. In our study, no significant difference was observed in terms of cardiac risk between patients with FMF and the healthy control group. In the patient group, a significant and moderate correlation was found between pulse wave velocity (PWV) and the percentage score of the Turkish Society of Cardiology (TKD%) (r=0.49, p0.05). No statistically significant difference was found between FMF patients and healthy individuals in terms of pulse wave velocity (PWV) and Augmentation Index (AI) values (p>0.05). When logistic regression analysis was applied to determine risk factors in FMF patients, the odds ratio (OR) for AI was found to be 1.043, with a 95% confidence interval of 1.002–1.085. This OR is statistically significant. Accordingly, individuals with FMF have a 1.043 times higher risk of having an elevated AI value. The AI value appears to be a more meaningful parameter than other factors in determining risk. However, no significant difference in AI values was observed between the patient and control groups in our study. Our study suggests that the cardiovascular risk profiles of FMF patients are generally similar to those of the control group. The absence of a significant difference in cardiac risk between the patient and control groups may be because our patients were not in an attack period and we excluded patients with amyloidosis. Arterial stiffness measurements may be valuable for assessing subclinical cardiovascular risk and FMF-related complications in patients with Familial Mediterranean Fever. Although our study has some limitations, further research is needed to more comprehensively evaluate the effects of cardiovascular disease risk factors on pulse wave velocity and arterial stiffness parameters.