Maple syrup urine hastalığında fenotip ve genotipe dayalı klasifikasyonların kıyaslanması
A comparison of genotype based classification and phenotype based classification in maple syrup disease
  1. Tez No: 452975
  2. Yazar: ABDUL FETTAH HAKİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Ankara Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesinde farklı yıllarda MSUD tanısı ile izlenen 14 hastanın gen mutasyonları retrospektif olarak incelendi ve hastaların fenotipleri ile ilişkisi araştırıldı.Hastaların %64,3'ünde (9 hasta) anne/baba arasında akraba evliliği vardı. Akraba ebeveynlerden ikisinde 3. derece akraba evliliği olup, diğerleri 1.derece akraba evliliği yapmıştı. Üç hastada (%21,4) MSUD'lu kardeş öyküsü vardı. Hastaların cinsiyetlerine göre yaş ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülürken (p0,05). Yaşa göre farkın örneklemdeki dosya klinik bilgi öykülerinin farklılığından kaynaklandığı düşünüldü. Ondört hastanın 13'ü klinik olarak klasik tipti ve bunların tanı yaşları 3 ile 35 gün arasında değişirken intermediate tip olan bir hasta 3 yaşında tanı almıştı.Hastalarımızda daha önce BCKDH enzim kompleksinde yer alan BCKDHA, BCKDHB ve DBT proteinlerini kodlayan genlerde yapılan mutasyon verileri hasta dosyaları incelenerek elde edildi. İncelemede 10 (%71,4) hastanın BCKDHA geninde mutasyon saptandığı (tip Ia) 4 (%28,6) hastada ise BCKDHB geninde (tip Ib) mutasyon saptandığı belirlendi. BCKDHA geninde tespit edilen on mutasyondan sekizi 6. ekzonda tespit edilirken 3 cü ve 9 cu ekzonlarda birer mutasyon tespit edilmişti. Dört hastada ise BCKDHB geninde mutasyon tespit edilmişti. BCKDHB geninde tespit edilen mutasyonların tümü genin 10. ekzonunda bulunmaktaydı. Hastalarda DBT geninde mutasyon saptanmamıştı. Mutasyonlardan üçü (BCKDHA genindeki c.773C>A, c.70delT ve c.1312T>A) yeni olup, diğer üç mutasyon (BCKDHA genindeki c.373C>G, c.757G>A ve BCKDHB genindeki c.1149T>A) literatürde daha önce rapor edilmişti.Klinik olarak klasik tip 13 hastanın 9' u genotip olarak tip Ia iken 4 hasta tip Ib idi. İntermediate tip olan hasta genotip olarak tip Ia grubundandı. Genotip olarak tip Ia olan hastaların görülme yaşları 3-35 gün arasında tip Ib hastaların görülme yaşı 9-35 gün arasında değişiyordu. tip Ia ile tip Ib hastalar arasında semptom dağılımı açısından belirgin farklılık yoktu. Ülkemiz şartlarında klinik fenotipi etkileyen hastalıktan bağımsız pek çok faktörün var olduğu düşünüldüğünde vaka serisi arttıkça genotipe göre yapılan klasifikasyonun, fenotip klasifikasyonuna göre özellikle intermediate ve daha hafif klinik tipteki hastaların izleminde daha iyi yol gösterici olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study,genotypes(mutations)of fourteen patients with Maple Syrup Disease who were treated and followed in different years at Ankara Hacettepe University Ihsan Dogramacı Children Hospital were retrospectively investigated. The mutations described before, were compared with the phenotype classification of these patients.64,3% of patients (nine patients) had parents who were closely related. Two of these patients had parents who were third degree relatives, the others had first degree relative parents. 21,4% of patients (three patients) had a sibling with MSUD. Early age of onset was associated with female gender (p0,05). However, there was significant statistical difference between weight of the patients based on their gender (pA, c.70delT and c.1312T>A in BCKDHA gene) were found to be novel. The other mutations (c373C>G, c757G>A in BCKDHA gene and c.1149T>A in BCKDHB gene) were reported in the literature before.Nine of the thirteen patients who were clinically classified as a classical type were type Ia genotypically. The other four patients were classified as Ib type genotypically. For the patient who was diagnosed as an intermediate type clinically was classified as type Ia genotypically. Patients having type Ia were diagnosed at the age between 3-35 days, whereas type Ib genotypically patients were diagnosed at the age between 9-35 days. There was no significant difference among the symptoms of the patients with both type Ia and type Ib.In our country's conditions, keeping in mind that many factors independent of the disease may also affect the clinical phenotype of this disease, so this makes us thinking that increasing the studied cases series of the disease will lead to create a genotype based classification which is more accurate and precise than the older phenotype based classification , and to use the new classification in evaluating and following the clinical forms of the disease especially for the intermediate and mild forms.