Akçaağaç kokulu idrar hastalığında beslenme ve ilaç tedavisinin uzun dönem izlem sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the results of long-term follow-up of nutrition and drug therapy in maple syrup urine disease
- Tez No: 789135
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA KALKAN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç: Akçaağaç Şurubu İdrarı Hastalığı (MSUD) dekompanzasyon ataklarıyla seyreden nöromotor gelişim geriliği yapan otozomal resesif geçişli kalıtımsal metabolik bir hastalıktır. Araştırmanın amacı, akçağaç kokulu idrar hastalığının atak dönemi ve atak hariç uzun dönem metabolik kontrolünde diyet tedavisi ve medikal tedavinin etkisini araştırmak, bulguların literatür ile karşılaştırılması ve literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: MSUD Hastalığı tanısı alan ve Ege Üniversitesi Çocuk Metabolizma Bilim Dalı'nda takip edilen 13 olgu incelemeye alındı. Çalışmamız retrospektif, tanımlayıcı çalışma olarak tasarlandı. Tanı anında başvuru yakınması, tanı yaşı, izlem süreleri, başlangıç semptomları, klinik bulguları, laboratuvar bulguları, beslenme ve medikal tedavi durumu kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda yedi erkek (%53.8), altı kız toplam 13 olgu mevcuttur. Olguların dokuzu klasik (%69.2) tip ve dördü (%30.8) intermitant tiptir ve tanı yaşı bir ay ile 60 ay (ortalama 12.5±20 ay) arasında değişmektedir. En sık başvuru semptomu beslenenemedir (%53.8). Olgularda klasik alt tipte daha ağır olmakla birlikte olguların hepsinde nöromotor gelişim geriliği görüldü. Olgularda bakılan birinci yıl SDS değerinde başlangıç vücut ağırlığına göre anlamlı bir düzelme görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Maple Syrup Urine Disease (MSUD) is an autosomal recessive inherited metabolic disease that causes neuromotor developmental delay and progresses with decompensation attacks. The aim of the study was to investigate the effect of diet therapy and medical treatment in the long-term metabolic control of maple odorous urine disease, excluding attacks, and to compare the findings with the literature and contribute to the literature. Materials and Methods: Thirteen cases diagnosed with MSUD and followed up in Ege University Pediatric Metabolism Department were included in the study. Our study was designed as a retrospective, descriptive study. Data about time of diagnosis, initial symptoms and complaints, age of diagnosis, follow-up periods, , clinical, laboratory findings, nutrition and treatment status were were obtained from the patients' medical records. Results: Seven of thirteen pateints involved in the study, were male (53.8%). Nine of the cases (69.2%) were classical type, and four (30.8%) were intermittent type, and the age at diagnosis ranged from one month to 60 months (mean 12.5±20 months). The most common presenting symptom was malnutrition (53.8%). Neuromotor developmental delay was observed in all cases, although it was more severe in the classical subtype. A significant improvement was observed in the first year SDS values compared to the initial body weight in the cases.