Türk Silahlı Kuvvetleri performans değerlendirme sisteminin incelenmesi ve zayıf yönlerinin tespit edilerek geliştirilmesi
The Turkish Armed Forces performance evaluation system analyzing and detecting the weak aspens of the system a research for the development
  1. Tez No: 454245
  2. Yazar: CELAL KAYIKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFA SEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Performans değerlendirme; organizasyonlarda çalışan bireyleri iyiden kötüye doğru sıralamayı değil, örgütsel hedeflerin takipçiler tarafından öncelikle anlaşılma ve benimsenme derecesinin tespit edilmesini, hedeflerin herkes tarafından minimum seviyede yerine getirilmesinin sağlanmasını ve organizasyonda çalışan herkesin mutlu olduğu dinamik çalışma ortamının sürekli muhafaza edilmesini amaçlayan bir süreçtir. Üstten alta bakışın bir göstergesi olan klasik performans değerlendirme sistemleri artık günümüzde geçerliliğini kaybetmiş durumdadır. Çünkü organizasyonların performans değerlendirme sisteminden en büyük beklentisi, gelecekte hangi çalışanın hangi konumda olabileceğinin tespitini kolaylaştıran bir araç olması değil, çalışanlar boyutunda sisteme önemli geri beslemeler vermesi; sistemi devamlı olarak geleceğe ve örgütsel vizyona yönlendirmesi ve organizasyonu alanın en iyisi olarak geleceğe taşımasıdır. TSK?da uygulanacak bir değerlendirme sisteminin temel amacı kişisel gelişimi sağlayarak, kurumsal gelişime katkıda bulunan, idealleri olan, yarınlarını görebilen, iyi ve iyileştirmeye açık tarafları hakkında geri besleme alan, birlik ve beraberlik ruhu gelişmiş, içinde bulunduğu birliğin başarısından kendisine de pay çıkaran ve daima mükemmeli arayan bir personel profili yaratmak olmalıdır. Bu tez çalışması ile TSK performans değerlendirme sistemi incelenerek aksayan yönleri tespit edilmiş ve sistemin TSK?lerinde çalışan personelin performansını arttırmaya yönelik olarak geliştirilmesi için tespit edilen bu aksaklıklara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance evaluation; not the right sort of abuse to individuals working in organizations, organizational targets and the adoption of negotiated primarily by followers to be detected, and the goals of a minimum level by everyone in the organization is dynamic working environment for everyone happier running continuous protection that aims to be a process. Top-down look of a classic indicator of performance evaluation systems are nowadays have lost their validity. Because most large organizations performance evaluation system to forecast the future, which can be a tool that facilitates the detection of the location at which the employee is not to be, the size of the system, the important feedback to employees; the system is constantly looking to the future and the best organizational vision holds the future orientation and organization field. The main purpose of an evaluation system to be applied to the Turkish Armed Forces by providing personal development, corporate development, has contributed to the ideals, who have good and improving outdoor parties in the spirit of unity and togetherness about the feedback area, is located within the Union also share in the success of its advanced, and always should be to create a staff profile looking for excellence. This thesis with the Turkish Armed Forces have been identified and the failing aspects of performance evaluation system by examining the system for increasing the performance of the Turkish Armed Forces personnel for the development of solutions to these irregularities have been detected as.