Game design as tool of moral responsibility
Sorumluluk aracı olarak oyun tasarımı
  1. Tez No: 454279
  2. Yazar: USMAN TASLEEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Kamu Yönetimi, Education and Training, Fine Arts, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın temelinde; oyun tasarımının eğitim ve eğlence amaçlarına aynı anda hizmet eden oyunları geliştirmek için, oyun tasarımının potansiyel olarak ilgili öğrenme yöntemleriyle entegre olabileceği incelenmektedir. Bu çaba çok önemlidir, çünkü gelecekteki dijital teknolojiler, bilgisayarlar ve oyunlar belirgin bir şekilde değişti ve etkileşimli oyun için elimizde daha büyük araçlar var. Dijital çağda gittikçe artan bir şekilde, Dijital teknoloji ahlaki açıdan daha iyi, bilinçli bir toplum yaratmaya katkıda bulunabilir. Ancak merkezi engel, oyun endüstrisinin çabalarında yatmaktadır ve kısa bir süre içinde maksimum sermaye kazanmaya odaklanmaktadır. Dolayısıyla, mobil oyun endüstrisindeki en kârlı başlıkların; Clash of Clans, Game of War veya Call of Duty serisi gibi savaş ağırlıklı olması şaşırtıcı değildir. Son yirmi yılda mobil oyunlar kitlesel bir medya hedefi haline geldi. Sosyal sorumluluk eksikliği, çoğu oyunun genellikle yansıtıcı düşünceleri desteklemediğini veya farkındalık yaratmadığını ispatladı. Bu nedenle, bu tez, oyunların sadece eğlence için özel olarak tasarlanamayacağı, ayrıca kullanıcılarında ahlak bilincini artırmak için tasarlanabileceği görüşünü destekleyen bir eğitim tasarımı prototipi sunma görevini üstlenir. Bu deneysel oyun modeli, iklim değişikliği, taze su kıtlığı, ormanların yok edilmesi, nüfus artışı ve nesli tükenmekte olan yaban hayatı gibi gelişmekte olan konuların farkındalığını artırmak için bir araç olarak oyun tasarımındaki potansiyelini inceler. Bu araştırma sadece akademik ve teknik yönleri irdelemekle kalmayıp, gelecekteki oyun tasarımlarında toplumsal sorumluluk ve ahlak bilincini geliştirme konusundaki artan ihtiyaca ışık tutacak yazarın oyun sektöründeki birkaç yıllık tecrübesini de getiriyor. Ayrıca bu araştırmada, eğitimsel oyunlar ve kullanıcı deneyimi hakkında yeni bilgiler elde edilmiştir. Çalışma ayrıca küresel ısınmaya vurgu yaparak çevre sorunlarının ve çözümlerinin öğrenilmesine katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın ve deneysel oyun modelinin, video oyunlarında telkin edilen etik içeriğinin anlaşılmasına katkıda bulunması ve oyuncular, geliştiriciler ve akademisyenler arasında verimli diyaloğun yolunu açması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The basis of this research lies in an examination of how game design can potentially integrate with relevant learning methods in an educational spectrum to develop games that simultaneously serve educational and entertainment purposes alike. This endeavor is crucial because, the future digital technologies, computers, and games have significantly changed, and we now have greater tools at our disposal for interactive playing. In an increasingly digital age, the digital technology could contribute to creating a better, morally conscious society, but the central impediment lies in the game industry's efforts and focuses on earning maximum capital in a short time span. Therefore, it is not very surprising that the most lucrative titles in the mobile game industry are war-centric such as Clash of Clans, Game of War or the Call of Duty series. In the last two decades, mobile games have been a mass media target. Lack of social responsibility has proved that most games do not usually support reflective thinking or create awareness. Thus, this thesis undertakes the task of presenting an educational game design prototype which supports the argument that games can not only be specifically designed for entertainment but can also be designed to raise moral awareness in their users. The experimental game model with the research examines the potential in game design as a tool for raising awareness of emerging issues such as climate change, fresh water scarcity, deforestation, population growth and endangered wildlife. This research not only scrutinizes the academic and technical aspects but also brings the author's experience of several years in the game industry to shed light on the increasing need for incorporating social responsibility and moral consciousness in future game designs. Furthermore, during this research new knowledge about educational games and user experience has been achieved. The study also contributes to learning environmental problems by stressing on global warming. It is anticipated that this study and the experimental game model communicates and contributes to an understanding of the import of inculcating ethics in video games and pave the way for productive dialogue between players, developers, and academics.