İnşaat sektöründeki kaynak işlemlerinde risk etmenleri,önlemleri ve Fine Kinney risk değerlendirme metodu ile bu etmenlerin incelenmesi
Risk factors and Fine Kinney method of risk assessment measures and with the examination of these factors in the welding process of the construction industry
- Tez No: 454450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. POLAT TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İnşaat işleri, gelişmekte olan ülkeler arasında sayılan ülkemizde, ekonominin yapı taşlarından biridir. Günümüzde, Türkiye' nin en büyük rekabet araçlarından biri durumundadır. İnşaat işleri bugün hala insan gücüne dayalı şekilde ilerlediği için inşaatta çalışan işçiler her gün pek çok tehlikeyle ve bunu doğuran riskle karşı karşıya kalmaktadır. Bu tehlike ve risklerin bir bölümünü de inşaattaki kaynak işlerinde karşılaşılanlar oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında, ülkemiz ve dünyada inşaatta kaynak işlerinde çalışanların karşılaşabileceği tehlike ve bunun sonucunda oluşan riskler Fine Kinney risk değerlendirme metodu ile ortaya konmuş ve sonuç olarak inşaat sektöründe çalışanların can güvenliği için daha fazla eğitilmesi gerektiği, çalışanlara kaliteli ekipmanlar sağlanması gerektiği, bu ekipmanların kullanılmasının sağlanması gerektiği, daha fazla ve daha etkili önlemler alınması gerektiği bunların da iş sağlığı ve güvenliği birimi tarafından titizlikle takip edilmesi gerektiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Construction jobs, among the developing countries in our country, are one of the cornerstones of the economy. Today, it is one of Turkey's largest competitive tools. Because construction works progressing the way it is today is still based on human power construction workers every day are faced with many dangers and risks that gave it birth. They constitute a portion of these construction hazards and risks encountered in welding. In this thesis, in our country or in the world in construction welding jobs in Fine Kinney risk assessment method and the resulting hazards that employees may face risks that was introduced by fine, and as a result more educated in the construction industry for the safety of employees should be to employees should be provided-quality equipment, This equipment needed to ensure the use of more effective measures should be taken, also it has been established that occupational health and safety should be followed meticulously by the unit.